Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Separatie bunuri in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Separatie bunuri in timpul casatoriei

Buna ziua!

Sotul meu doreste separatia de bunuri in timpul casatoriei, fara sa dea divort. Mentionez ca el lucreaza in strainatate, are venituri mai mari decat ale mele, insa si eu am avut servici tot timpul casatoriei (suntem casatoriti din 2000), am crescut doi copii (unul are 12 ani, celalalt 8 ani), am supravegheat constructia casei in care locuim acum (cu banii trimisi de el, el fiind plecat la munca).
Acum considera ca eu reprezint un pericol pentru averea lui, fiindca imi cere sa-i dau socotela la toate cheltuielile, cu bonuri, sa-i tin un fisier in excel (am facut asta din aug. 2011 pana in prezent), insa aceasta pretentie imi produce un stres emotional. I-am explicat ca banuielile lui si constrangerile financiare nu fac bine relatiei dintre noi, insa ideea lui a ramas aceeasi.
Sentimentele mele au fost grav afectate de discutiile dintre noi, de comportamentul lui dominant, iar eu i-am cerut sa participam la o mediere privind un eventual divort amiabil. A refuzat, air acum doreste partaj, fara divort.
Cum ma sfatuiti sa procedez?

Multumesc pentru raspunsuri!
In opinia mea cred ca util ar fi sa analizati relatia de familie, sa va intrebati daca aveti o relatie normala intre dvs ca soti. Ajungeti la o concluzie si actionati in consecinta.

In privinta partajului lasati-l pe el sa actioneze in instanta, n-as fi de acord cu partajul in conditiile lui.
Doamna,

Trebuie sa stiti ca salariul incasat este bun comun. Asadar, nu sunt doar banii sai.
Nu trebuie sa fiti de acord cu acel partaj conventional. Aveti sanse bune in instata da obtineti cel putin jumatate din ceea ce aveti, avand in vedere ca v-ati ocupat de cresterea si ingrijirea copiilor, pe langa serviciu.
Aveti doua posibilitati: fie faceti un partaj in timpul casatoriei conf art 358 NCC, pentru bunurile existente, urmand ca celalalte bunuri viitoare care se vor achizitiona sa fie tot bunuri comune, deci fara a lichida regimul matrimonial existent, acest partaj se face pe cale amiabila la notar sau in instanta, sau puteti sa schimbati regimul matrimonial din cel al comunitatii legale in regim al separatiei de bunuri prin inchierea unei conventii matrimoniale la notar. In vederea acestui act se va lichida regimul matrimonial se va face partajul iar pe viitor va actiona regimul separatiei de bunuri unde fiecare sot are bunurile sale.
Multumesc pentru raspuns!
Intr-adevar, el considera ca nu am contribuit la sporirea patrimoiului familial si ca reprezint un pericol pentru averea lui. Nu avem o relatie de familie normala, datoritia constrangerilor sentimentele au disparut, insa el considera ca eu sunt vinovata, si de aceea nu vrea sa accepte sau sa dea divort. Motivatia sa insa nu prea o inteleg...
Joha a scris:

Aveti doua posibilitati: fie faceti un partaj in timpul casatoriei conf art 358 NCC, pentru bunurile existente, urmand ca celalalte bunuri viitoare care se vor achizitiona sa fie tot bunuri comune, deci fara a lichida regimul matrimonial existent, acest partaj se face pe cale amiabila la notar sau in instanta, sau puteti sa schimbati regimul matrimonial din cel al comunitatii legale in regim al separatiei de bunuri prin inchierea unei conventii matrimoniale la notar. In vederea acestui act se va lichida regimul matrimonial se va face partajul iar pe viitor va actiona regimul separatiei de bunuri unde fiecare sot are bunurile sale.

Inteleg. Parerea mea este ca partajul nu este favorabil sotiei, nu? Pe ce criterii se va decide contributia fiecaruia la patrimoniul familial?