Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Suma retinuta in cazul respingerii contest de catre ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Suma retinuta in cazul respingerii contest de catre CNSC

Buna ziua!
Ma ocup de achiztiile publice la o societate care este IMM. Voiam sa intreb daca suma retinuta in cazul respingerii contestatiei de catre CNSC se injumatateste in cazul IMM-urilor?

De exemplu, la o Garantie de participare de valoare 2000 RON, noi vom depune o Scrisoare de garantie bancara de 1000 RON. Insa in Fisa de date scrie "În măsura în care Consiliul respinge contestaţia ca nefondată, autoritatea contractantă va reţine contestatorului din garanţia de participare 1900 RON". Dar noi depunem doar 1000 de RON. Nu vom avea probleme in cazul amintit mai sus? Daca depunem contestatie si ne este respinsa?
Urmeaza sa observati ca discutam despre doua institutii distincte:
1. Garantie de participare, cu facilitati pentru IMM
2. Cuantumul sanctiunii in cazul respingerii contestatiei, iar aici nu se mai prevede ca sanctiunea este distincta in raport cu participantul la procedura(IMM sau nu).
In opinia mea, fata de imprejurarea ca in documentatie se prevede o sanctiune mai mare decat cuantumul garantiei de participare(suma care ar putea fi retinuta este aproape dubla fata de garantie) este pusa in evidenta o deficienta a legii. Dar pentru ca autoritatea contractanta nu se poate raporta decat la garantia de participare, in cazul descris se va limita la a retine suma depusa cu acest titlu.
caca va ocupati de licitatii ar trebui sa cunoasteti si prevederile OUG 34/2006 in sensul ca la o respingere a contestatiei formulate de catre societatea dv, nu se retine garantia de participare ci Art. 2781. - (1) În măsura în care Consiliul respinge pe fond contestaţia, autoritatea contractantă va reţine contestatorului din garanţia de participare în raport cu valoarea estimată a contractului următoarele sume:
a) peste pragul prevăzut la art. 19 şi până la 420.000 lei inclusiv - 1 % din această valoare;
b) între 420.001 lei şi 4.200.000 lei inclusiv - 4.200 lei + 0,1% din ceea ce depăşeşte 420.001 lei;
c) între 4.200.001 lei şi 42.000.000 lei inclusiv - 7.980 lei + 0,01% din ceea ce depăşeşte 4.200.001 lei;
d) între 42.000.001 lei şi 420.000.000 lei inclusiv - 11.760 lei + 0,001% din ceea ce depăşeşte 42.000.001 lei;
e) între 420.000.001 lei şi 4.200.000.000 lei inclusiv - 15.540 lei + 0,0001% din ceea ce depăşeşte 420.000.001 lei;
f) peste 4.200.000.001 lei - 19.320 lei + 0,00001% din ceea ce depăşeşte 4.200.000.001 lei.
oug 34/2006 face referire exacta la art. 278 indice 1, nu se retine valoarea depusa ca si garantie
"(1) În măsura în care Consiliul respinge pe fond contestaţia, autoritatea contractantă va reţine contestatorului din garanţia de participare în raport cu valoarea estimată a contractului următoarele sume: ..... "nnRepet: noi am depus 1100, ei ne retin 2100 din 1100? Cat de explicita ar trebui sa fiu?

In aceeasi propozitie va contraziceti:
nu se retine garantia de participare ci Art. 2781. - (1) În măsura în care Consiliul respinge pe fond contestaţia, autoritatea contractantă va reţine contestatorului din garanţia de participare

danatmr9, utilizator
CAZ CONCRET:
Se solicita garantie de participare in valoare de 2193 lei. Întreprinderile mici si mijlocii beneficiaza la constituirea garantiei de participare de o
reducere de 50%.
Conform art. 278^1 din OUG nr. 34/2006, cu modificarile si
completarile ulterioare, în masura în care Consiliul respinge contestatia ca nefondata, autoritatea contractanta va retine contestatorului din
garantia de participare în raport cu valoarea estimata a contractului suma de 2150 lei.