Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insarcinata-Micsorare salariu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insarcinata-Micsorare salariu

Buna seara
Sunt insarcinata si angajatorul desfiinteaza postul in care ma aflu.Doreste sa ma pastreze, astfel incat nu ma trimite in somaj, oferindu-mi alt job.
Intrebarea este:are dreptul angajatorul sa-mi micsoreze salariul?
Daca da, am dreptul sa cer somaj sau sunt obligata sa accept propunerea de a ramane pe o alta functie si bani mai putini?
Multumesc anticipat!
Modificarea c.i.m. se face numai cu acordul ambelor parti ... unilateral este posibil numai in conditiile prevazute de Codul Muncii ..
1. Pe perioada graviditatii nu va poate concedia din motive neimputabile dvs.

2. Dar daca postul este desfiintat va poate oferi un alt post in aceleasi conditii prevazute in contractul individual de munca (CIM) dar aceasta se face prin act aditional la CIM,act care trebuie semnat si de dvs.

3. - Daca desfiinteaza postul ocupat de dvs. iar dvs. nu sunteti de acord cu noul post ce vi se ofera atunci va poate concedia cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Pentru aceasta trebuie sa respecte prevederile din Codul muncii, adica sa va acorde preaviz si apoi sa va concedieze.
In cazul concedierii in baza art.65 C.mun. nu exista obligativitatea in sarcina angajatorului de a oferi un alt loc de munca .salariatului acre urmeaza a fi concediat ..

Concedierea pe durata cat o salariata este insarcinata este posibila numai pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.