Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare autoturism

Salut. Vreau sa aflu si eu un raspuns cat mai sigur pt urmatoarea situatie: cumpar de la un amic o masina , fac actul de vz-cumparare , dar vreau ca masina sa ramana pe numele lui pt a nu mai plati tot felul de taxe. Vreau sa stiu la ce riscuri ma expun .

Multumesc
pmarian1980 a scris:

fac actul de vz-cumparare , dar vreau ca masina sa ramana pe numele lui.

Multumesc

Din moment ce faceti acte de V-C,masina va fi trecut pe numele dvs.

Exista alta cale,de a nu se face contract V-C. II dati banii pe masina,si el va ramane cu numele lui ca proprietar al masinii. Riscul e enorm......cu timpul amicul nu mai recunoaste ca i-ati dat banii pe masina,si asa el se alege si cu masina si cu bani de la dvs.

Mare escrocherie! El v-a propus acest lucru,sau dvs doriti ?
Eu vreau sa nu mai platesc acea taxa de mediu care e undeva la 2000eur.
Mi-a zis ca a vorbit cu un avocat si ca exista aceasta varianta.
Acum eu vreau sa stiu sigur cum stau lucrurile ca sa nu am probleme mai tarziu
Tarzan2012 a scris:

pmarian1980 a scris:

fac actul de vz-cumparare , dar vreau ca masina sa ramana pe numele lui.

Multumesc

Din moment ce faceti acte de V-C,masina va fi trecut pe numele dvs.

Exista alta cale,de a nu se face contract V-C. II dati banii pe masina,si el va ramane cu numele lui ca proprietar al masinii. Riscul e enorm......cu timpul amicul nu mai recunoaste ca i-ati dat banii pe masina,si asa el se alege si cu masina si cu bani de la dvs.

Mare escrocherie! El v-a propus acest lucru,sau dvs doriti ?

imi cer scuze ca te contrazic.. masina nu trece pe numele dansului decat dupa inmatriculare chiar daca faceti actul de vanzare cumparare acesta are un anumit termen de valabilitate dupa care trebuie refacut daca nu transcrieti masina pe dumneavoastra. Am auzit pe cineva zicand (domnilor avocati sa ma corectati daca gresesc) tot asa cineva in cazul dumneavoastra a cumparat o masina si neavand bani sa o transcrie au facut acte la primarie cu ajutorul contractului sa treaca masina respectiva la impozitul cumparatorului masina ramanand transcrisa pe vanzator.

PS: se face si o procura la notar pe timp de un an maxim parca prin care puteti sa parasiti tara si asa mai departe va costa in jurul a 50 de RON
AkyNashu, utilizator
vreau sa stiu ce se intampla daca fac actul de vanzare -cumparare si nu ma duc sa inmatriculez masina pe numele meu si sa platesc taxele aferente.
Se poate ca in actele masinii sa ramana doar numele lui ?

Vreau un sfat!!!!!
da se poate. faci contractul de vanzare cumparare(dumneavoastra vanzatorul si notarul impreuna) il legalizezi la notar si iti faci o procura sa poti parasi tara (daca vrei) si punct... masina este a ta si urmeaza sa o transcrii pe tine (daca e deja inmatriculata in tara) daca nu e inmatriculata in tara scoti numere rosii
AkyNashu, utilizator