Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare masina

Problema mea sta in felul urmator: vreau sa cumpar o masina pentru sora mea, care momentan este in strainatate si se intoarce cam in 2 saptamani. Am gasit masina, totul e ok, vrem sa o luam, insa vanzatorul nu e dispus sa mai stea inca cateva saptamani cu actele (e genul care face afaceri cu masini si nu are timp prea mult de discutii). Am stabilit sa facem contractul intre mine si el....Ar exista insa vreo posibilitate de a nu trece masina pe numele meu, ci direct pe sora mea imediat ce se intoarce (max. 15 zile) fara a mai avea treaba cu vanzatorul. Sau daca nu, care ar fi cea mai simpla varianta in aceasta situatie?
Contractul de vanzare cumparare se poate incheia in forma consensuala , intrucat este un act sub semnatura privata in acest caz.
Se respecta regula multipulului exemplar , intrucat este un contract sinalagmatic.
Daca sora dvs nu este prezenta cand se perfecteaza vanzarea , e necesara o procura speciala , de la notar , intrucat suntem in prezenta unui act de dispozitie.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Noi ne gandeam sa "cumpar" eu masina si apoi sa i-o "vand" ei si ma intrebam daca intr-o situatie de acest gen s-ar putea face inmatricularea direct pe ea (la mine sa fie doar pe numere rosii).
Se poate intai sa o cumparati dvs , apoi sa o vindeti surorii dvs , cu aceeasi formalitate a contractului de vanzare cumparare in forma consensuala.
Sigur ca acesta poate fi incheiat si la notar.
da ,se poate cu conditia sa faci contractul de v-c in trei ex.,si sa faci si fisa de inmatriculare.Problema e daca masina a mai fost inscrisa in romania sau nu .oricum la finante trebuie sa apara toate conractele 1 cel pe care il are vanzatorul actual si cel care i-a vandut masina (daca e de afara )2 contractul dintre tine si el 3 contractul dintre tine si sora ta =D>
Masina e inmatriculata in RO. Planul meu era asa: cumpar masina de la proprietarul actual, el merge o radiaza etc., eu o las pe numere rosii, cand vine sora mea i-o "vand" ei si ea se ocupa mai departe de toate formalitatile... Ca asta e toata problema, nu vreau sa o trec pe numele meu si sa o radiem iar dupa 10 zile, ca e o gramada de bataie de cap si timp pierdut