avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort impartire bunuri mobile si imobile
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort impartire bunuri mobile si imobile

buna ziua as vrea sa fac recurs in urma unui divort dupa 35 de ani de casatorie in care fosta sotie ma scos afara de cateva luni cu motivul ca sunt nebun foarte periculos scotand o hartie de la o doctorita de boli psihice la care mi-am facut internare in 2010 doar pentru a-mi rezolva de o pensie de boala adika asta a spus sotia mea , am fost internat dar numai vitamine mi s-au facut , in sentinta ma scos nebun si nu apare nimic legat de bunurile mobile doar jumate din apartament si nu precizeaza o data pana la care sa mi se de-a banii ce pot sa fac si daca fac recurs cat ma costa si am nevoie de martori ? ............cum si unde pot merge sa demonstrez ca nu sunt nebun , ea a avut avocat eu nu , nu imi permit ca dorm intr-un garaj dupa o viata de om muncita ,va multumesc si astept raspuns urgent
Daca suma reprezinta c/val ajumattae din apartament, e o decizie buna, o puteti pune in executare, iar din acei bani va puteti lua o casuta mai mica.
Partajul bunurilor comune altele decat imobilul, il puteti cere cand doriti ( nu lasati prea mult timp sa treaca pt ca bunurile isi pierd valoarea), timbrati la valoarea acestora si va judecati si pentru ele.
Partea dvs din valoarea bunurilor nu se modifica functie de starea de sanatate, fie ca sunteti bolnav, fie ca sunteti sanatos, vi se cuvine acceasi cota, conteaza contributia dvs la achizitionarea bunurilor.
Daca va hotarati sa atacati hotararea, ganditi-va de doua ori pana sa incercati sa dovediti ca sunteti sanatos tun si de fapt in realitate luati pensie de boala fara drept :)
nu iau pensie de boala nu am nici un venit am fost internat pentru pensie dar nu am reusit pentru ca m-ai trebuia ceva act si destul ca am ramas cu hartiii de nebun :(
Cum adica v-a scos nebun, ce scrie exact in acea hotarare ?
Daca sotia a zis ca ati fost internat la sectia de psihiatrie si a adus si dovezi in acest sens.. nu aveti cum s-o contrati. Oricum, nebun sau nu, asta nu influenteaza cotele de proprietate.
Mai mult decat jumatate din ap nu aveati cum sa obtineti la partaj, daca ati depasit termenul de atac, mergeti si investiti hotararea, apoi apelati la un executor sa va obtina sulta.
Separat, puteti promova o actiune pt partajul bunurilor ramase neimpartite. Le insirati, le dati o valoare estimativa, cereti sa i se atribyuie doamnai pt ca se potrivesc cel mai bine in acea casa si sa va dea sulta reprezentand jumatate din valoarea lor.

Dumneavoastra puteti sista oricand starea de coproprietate.( inteleg ca nu s-a procedat la partajarea bunurilor mobile ).

Instanta de judecata va proceda la individualizarea cotei-parti din dreptul de proprietate, in functie de contributia materiala avuta la plata pretului.

In ceea ce priveste bunul indiviz, asupra caruia ati solicitat partajul, instanta de judecata dispunand atribuirea bunului catre sotia dumneavoastra, in cazul in care hotararea judecatoreasca este definitiva si irevocabila dumneavoastra aveti dreptul la recuperarea sumelor de bani datorate cu titlu de sulta in termen de trei ani de zile de la nasterea dreptului de a cere executarea silita.


In cazul in care ramaneti in pasivitate, in sensul ca nu initiati niciun act, in vederea dobandirii sultei, aceasta va fi prescrisa, orice actiune intreprinsa ramanand fara nicun efect.


Succes.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj cu minori Bacalu Adriana Bacalu Adriana sunt divortata de sotul meu din luna octombrie si nu m-am prezentat la infatisari si nu mai pot sa fac recurs. El ma trecut la abandon familial, si ce ar ... (vezi toată discuția)
Actiune partaj INFORMAT INFORMAT Va prezint urmatoarea situatie: datorita violentelor si a comportamentului mai mult decat inuman al sotului, ( de nenumarate ori a fost data afara din casa si ... (vezi toată discuția)
Partaj bunuri comune JulieC JulieC Buna ziua, speta este: 10 ani de casatorie, venituri licite doar din partea mea, un copil care este cu mine, de partajat doar bunuri mobile. Pot cere sulta pe ... (vezi toată discuția)