Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... spor de fidelitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

spor de fidelitate

Buna ziua,
Lucrez in invatamant si va rog sa-mi spuneti daca concediul de ingrijire copil se considera vechime efectiva in invatamant pentru acordarea sporului de stabilitate ?
Si inca o intrebare la revenirea din CIC se acorda gradatia de merit obtinuta anterior pana la epuizarea perioadei pentru care a fost acordata sau nu?
Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art.22
(2) Perioada concediului pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) și art. 6 constituie vechime în muncă și în serviciu, precum și în specialitate și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.
Nu sunt aplicabil prevederile OUG nr.111/2010, in acest sens....

Legea nr.63/2011 prevede in Anexa 5 - Metodologie de Calculal drepturilor salariale care se acorda personalului didactic si personalului didactic auxiliar din invatamant :
art.3 lit.A pct. 4. - Perioadele in care personalul didactic s-a aflat in concediu fara plata acordat in conformitate cu prevederile legale in vigoare sau in concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, precum si perioada in care personalul didactic a efectuat stagiul militar, dupa care s-a reintors la catedra, respectiv perioadele in care personalul didactic a avut catedra rezervata in invatamant, nu intrerup vechimea in invatamant. Aceste perioade nu constituie vechime efectiva in invatamant pentru acordarea sporului de stabilitate.