Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Acordare spor de stabilitate in invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Acordare spor de stabilitate in invatamant

Buna ziua,
as dori si eu o lamurire in ceea ce priveste acordarea sporului de stabilitate de 15% in invatamant in urmatoarele conditii:
Sunt angajata titular din 1996 pana in 2003;
2003 - 2004 - concediu fara plata pentru studii;
2004 - 2010 - titular in invatamant la catedra efectiv;
2010 - 2014 - concediu crestere copil (2 copii, nascuti in 2010, respectiv2012);
2014 - prezent - titular in invatamant la catedra efectiv.
Desi sunt incadrata la treapta de salarizare 18 - 22, nu mi se acorda acest spor. Intrebarea mea este daca se acorda sau nu in cazul meu.
Va multumesc.
O zi buna!
Nu vi se acorda acest spor, intrucat perioada de CCC nu intra in calcul, conform Legii nr.63/2011.

Legea nr. 63/2011 - incadrarea si salarizarea in anul 2011 a personalului didactic si didactic auxiliar din invatamant
Anexa 5- Metodologie de Calculal drepturilor salariale care se acorda personalului didactic si personalului didactic auxiliar din invatamant
Art. 3. — Modul de calcul pentru salariul de baza al personalului didactic incadrat pe functiile prevazute in anexele nr. 1 si 2 la lege este urmatorul:
.....
4. Perioadele in care personalul didactic s-a aflat in concediu fara plata acordat in conformitate cu prevederile legale in vigoare sau in concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, precum si perioada in care personalul didactic a efectuat stagiul militar, dupa care s-a reintors la catedra, respectiv perioadele in care personalul didactic a avut catedra rezervata in invatamant, nu intrerup vechimea in invatamant. Aceste perioade nu constituie vechime efectiva in invatamant pentru acordarea sporului de stabilitate.
....