avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Acordare spor de stabilitate in invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Acordare spor de stabilitate in invatamant

Buna ziua,
as dori si eu o lamurire in ceea ce priveste acordarea sporului de stabilitate de 15% in invatamant in urmatoarele conditii:
Sunt angajata titular din 1996 pana in 2003;
2003 - 2004 - concediu fara plata pentru studii;
2004 - 2010 - titular in invatamant la catedra efectiv;
2010 - 2014 - concediu crestere copil (2 copii, nascuti in 2010, respectiv2012);
2014 - prezent - titular in invatamant la catedra efectiv.
Desi sunt incadrata la treapta de salarizare 18 - 22, nu mi se acorda acest spor. Intrebarea mea este daca se acorda sau nu in cazul meu.
Va multumesc.
O zi buna!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:46, 9 Octombrie 2015
Nu vi se acorda acest spor, intrucat perioada de CCC nu intra in calcul, conform Legii nr.63/2011.

Legea nr. 63/2011 - incadrarea si salarizarea in anul 2011 a personalului didactic si didactic auxiliar din invatamant
Anexa 5- Metodologie de Calculal drepturilor salariale care se acorda personalului didactic si personalului didactic auxiliar din invatamant
Art. 3. — Modul de calcul pentru salariul de baza al personalului didactic incadrat pe functiile prevazute in anexele nr. 1 si 2 la lege este urmatorul:
.....
4. Perioadele in care personalul didactic s-a aflat in concediu fara plata acordat in conformitate cu prevederile legale in vigoare sau in concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, precum si perioada in care personalul didactic a efectuat stagiul militar, dupa care s-a reintors la catedra, respectiv perioadele in care personalul didactic a avut catedra rezervata in invatamant, nu intrerup vechimea in invatamant. Aceste perioade nu constituie vechime efectiva in invatamant pentru acordarea sporului de stabilitate.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transa de vechime invatamant minuiza minuiza Buna ziua. Lucrez in invatamant, m-am angajat in sept 2004 ca suplinitor necalificat. In februarie 2005, adica dupa 6 luni, am luat licenta si am fost platita ... (vezi toată discuția)
Spor de solidaritate/fidelitate platonflorin platonflorin La 1 sept. 2012 voi avea 14 ani vechime in invatamant. Din acestia 4 ani am stat in C.C (crestere copii), au ramas 10 ani. La 1 sept. 2012 voi beneficia de ... (vezi toată discuția)
Oug 124/2011 - vechime la catedra? turtuc turtuc Conform OUG 124/2011 concediul pentru cresterea copilului ar trebui sa constituie nu numai vechime in munca ci si in specialitate. Avand in vedere cele de mai ... (vezi toată discuția)