Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Îndreptare eroare materialã - codul aplicabil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Îndreptare eroare materialã - codul aplicabil

Trebuie sa solicit instantei de judecata indreptarea unei hotarari pronuntate inainte de intrarea in vigoare a NCPC.
Intrebarea este :
In temeiul carui art. sa solicit indreptarea ,dupa vechiul sau dupa NCPC ?!

vechiul.
Potrivit art. 3, alin. (1) din Legea nr. 76/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, dispoziţiile Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă (NCPC) se aplică numai proceselor începute după intrarea acesteia în vigoare.

În cazul judecăţii unei cauze, adică a unui "proces" în exprimarea legiuitorului, va fi aplicabilă în mod exclusiv legea în vigoare la data înregistrării cererii de chemare în judecată la instanță. Mă refer, bineînţeles, la cererea cu care este învestită instanţa competenţă să soluţioneze fondul cauzei.

Întrucât o cerere de îndreptare a erorii materiale este o cerere incidentală în legătură directă cu o hotărâre judecătorească pronunţată anterior într-o cauză, ea se va judeca potrivit dispoziţiilor legale aplicabile la data înregistrării cererii de chemare în judecată la instanță. Toate cererile formulate în cadrul și în legătură cu un proces vor fi guvernate de această regulă, chiar dacă referitor la aceste cereri se constituie un dosar nou după intrarea în vigoare a NCPC.
Multumesc !
quiras, utilizator