Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trecere masina pe firma
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trecere masina pe firma

buna ziua am o intreprindere individuala de 2 luni si asi vrea sa trec o masina pe firma.Problema este ca masina nu e pe numele meu ci al sotului.
eu m-am gandit sa facem un contract de comodat imi da masina cu titlu gratuit sau donatie sa o folosesc ca mijloc de transport de la sediu social (acasa) la punctul de lucru
Va rog sa imi spune-ti cum procedez cu inregistrarea in contabilitate cu ce suma o inregistrez sau la ce suma calculez amortizarea. unde inregistrez contractul pt ca cheltuielile sa fie deductibile?
spuneti-mi ce alte registre documente mai trebuie sa intocmesc in acest caz pe langa reg de incasari si platii si reg inv si cu ce doc il trec in registru inventar. va multumesc anticipat
faceti contract de comodat dar masina nu va figura pe firma dvs( nu o inregistrati nu amortizati)!!!. Deduceti 50% combustibil-reparatii, RCA nedeductibil. Grija mare la HG84/2013 ( pe fiecare bon de carburant sa fie trecut CUI firmei dvs)
[

nu sunt platitor de tva dc bonul de la factura e de 124 cu tva deduc 62 lei sau 50 lei iar aceasta suma o trec numa in registru jurnal de incasari si platii pe platii sau trebuie si in alt registru sau in alta parte
De asemenea trebuie sa inregistrez undeva contractul de comodat sau trebuie doar semnat de mine si de sotu pe numele caruia e masina
laura2008_angel, utilizator
Buna dimineata!

Deduceti 62 lei. Nu trebuie sa inregistrati contractul de comodat.
Daca masina ar fi proprietatea doamnei, mai este necesar contractul de comodat?
Da, trebuie trecut pe II
ContSters285233, utilizator