avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2113 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata CASS si CAS
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata CASS si CAS

am deschis o intreprindere individuala in feb 2013 si a-si dori sa stiu dc trebuie sa platesc cass si cas , ce suma si de cand si cum se procedeaza?
Specific ca nu sunt angajata in alta parte si nici nu mi-am facut contract de munca
Cotele de 5.5%si 31% la ce suma se aplica in declaratia 220 de la infiintare am estimat ven de 500 lei.
in acest moment pe cele 2 luni am pierdere
Cel mai recent răspuns: ContSters285233 , utilizator 13:34, 1 Aprilie 2013
1) Depuneti in termen de 15 zile de la data infintarii declaratia 600 pentru asigurarea sociala (244 lei)
2) 5,5% la CASS calculat la venitul net declarat pentru 2013 in estimativa. 500 lei*5,5%
3) 16% din 500 lei
- la CAS plata lunara, la restu plati trimestriale.....25 martie, 25 iunie...etc. Succes!
M_conta a scris:

1) Depuneti in termen de 15 zile de la data infintarii declaratia 600 pentru asigurarea sociala (244 lei)
2) 5,5% la CASS calculat la venitul net declarat pentru 2013 in estimativa. 500 lei*5,5%
3) 16% din 500 lei
- la CAS plata lunara, la restu plati trimestriale.....25 martie, 25 iunie...etc. Succes!


1dc au trecut cele 15 zile este problema se platesc penalizari si unde depun declaratia?
2 unde dc am deschis in 10 feb trebuie sa platesc in 25 martie sau doar in iunie sau cum fac eu singura declaratie care am depus-o este 220
3 cand trebuie sa platesc si unde sunt din hunedoara?
pentru cas trebuie facuta lunar declaratie sau doar platesc.?
aceste sume de la 1.2.3 le trec in registru de incasarii si platii?
va multumesc
Depuneti linistita declaratia 600 la Finante. Completati in felul urmator: la venit baza de calcul 778 iar la contributia de asigurari sociale 244. Formular: [ link extern ]
La CAS se plateste lunar pana in 25 la trezorerie.
In registru de incasari si plati veti trece toate platile ( chitantele CAS, CASS, impozit emise de la trezorerie). Anul viitor (2014) cand veti completa declaratia 200( pentru 2012) impozitul este nedeductibil, CAS si CASS deductibil la calculul imp. net.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model de impozitare pfa in sistem real? cum se calculeaza?? Mihai223 Mihai223 PFA in sistem real are obligatia de plata la pensi 31,5% din VENITUL DECLARAT (adica venitul pentru care doresc sa se asigure) + sanatate 5,5% (din VENITUL NET ... (vezi toată discuția)
Plata contributie pensii pfa geanina100 geanina100 Buna ziua, Am un PFA din mai 2013, pe care am venituri 0. Am primit o somatie de plata cu o suma consistenta din care cea mai mare parte reprezinta ... (vezi toată discuția)
Contributia la pensie krysty77 krysty77 buna ziua sunt pfa de la 1 mai 2013 am declarant [220] venit estimat 1000ron cheltuieli 500ron venit 500 ron intrebari sunt scutit de plata contributiei la ... (vezi toată discuția)