Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita- poprire pe pensie
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita- poprire pe pensie

buna ziua,
din cauza imposibilitatii platii ratelor bancare mi s-a pus de catre una din banci ( eu avand mai multe credite pe numele meu) poprire de 1/3 din pensie iar alta banca mi-a blocat un cont cu un rest de bani.
Stiu ca daca sunt mai multe banci care ma executa, suma maxima este de 1/2 din pensie.
intrebarea mea este daca pot sa-mi deschid cont in care sa mi se livreze pensia ( acum o iau de la posta pe mandat) fara ca acesta sa fie blocat, pentru recuperarea datoriilor.
va multumesc anticipat,
Ar fi mai bine pt dvs sa ramaneti ca si pana acum sa luati pensia prin mandat, nu in cont. Conturile se blocheaza, trebuie sa apelati la executor , acesta sa faca adresa la banca sa va deblocheze contul.. e complicat
In cazul popririi sumelor de bani din conturi bancare,pot face obiect al urmaririi silite prin poprire si incasarile viitoare cu respectarea limitelor prevazute de art.728 NCPC,in speta,daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume,urmarirea nu poate depasi 1/2 din venitul lunar al debitorului.
Executarea silita va continua pana la realizarea dreptului recunoscut prin titlul executoriu,achitarea dobanzilor,penalitatilor si cheltuielilor de executare.Drept consecinta,executarea obligatiei pe care o aveti de indeplinit,o sa fie extinsa si asupra sumelor virate in noul cont pe care il veti deschide-evident,cu respectarea limitelor legale ale urmaririi veniturilor banesti.
Numai bine!
multumesc mult.