Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Uscatorie ocupata de presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Uscatorie ocupata de presedinte

Uscatoria de la parterul blocului pentru unii proprietari nu conteaza dar pentru unii chiar daca sunt in inferioritate conteaza enorm.Asta se intimpla in cazul celor care locuiesc in garsoniere iar balconul pe care il au este mai mult decorativ. In cazul nostru sau facut diverse demersuri pentru eliberarea uscatoriei din miinile unui proprietar care depozitase in aceasta diverse lucruri personale. Presedintele si comitetul executiv s-au angajat sa redea spatiului destinatia initiala.Nu mica a fost surpriza celor interesati sa constate ca in loc de uscatorie presedintele si-a facut din aceasta incapere birou personal iar cheltuielile legate de amenajare au fost repartizate proprietarilor in functie de cota parte indiviza detinuta.Refuza sa elibereze spatiul motivind ca detine aprobarea comitetului executiv.Suntem interesati sa aflam si opiniile dv.
Daca spatiul este utilizat drept casierie/sediu administrator unde se fac plati,nu este problema
Daca spatiul este utilizat exclusiv de catre presedinte,atunci ar trebui sa existe acordul tuturor proprietarilor,eventual sa se incheie contract de concesiune/locatiune - contra unei sume financiare
Este ocupat numai de presedinte,pe usa a scris 'Birou presedinte", iar in interior tine diverse bunuri personale.Nu se desfasoara nici un fel de activitate in spatiul respectiv.
Initial solicitati oficial presedintelui sa redea spatiului utilizarea prevazuta in cartea tehnica a condominiului-respectiv parte comuna
In caz de dezinteres/refuz,sesizati oficial serviciul specializat din primarie si solicitati aplicarea disp art 32 al 2 din L nr 230/2007
Buna ziua,
Au toti proprietarii dreptul sa primeasca cheie de la uscatoria blocului?mie dna administratora imi spune nu are cheie si m-a trimis la dna presedinta,cea din urma refuza sa imi dea cheia sa imi pot face o copie,cum o pot convinge sa primesc o cheie?ma duc la politie?
Aisha22, utilizator
Solicitati in scris aceasta cheie si poate o sa primiti explicatii tot in scris. In functie de raspuns o sa actionati sau nu mai departe.