Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... unde pot face un dosar pt victime intr-un accident ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

unde pot face un dosar pt victime intr-un accident rutier in belgia?

buna ziua,am sa intru direct in subiect.pe data de 3.01.2013 am avut un accident rutier in belgia.am fost lovit in partea din spate de un autoturism inscris in belgia,iar in urma accidentului sotia mea a stat internata in belgia aproape o luna,iar fica mea timp de 2 luni si jumatate,abia acum o saptamana am reusit sa o transport si este la un centru de recuperare din timisoara,insa nu se va putea vindeca 100%,va ramane cu urmari,probabil va schiopata de un picior,a avut fracturate ambele picioare,fractura sold si ceva pe la bazin,asta in afara de alte traumatisme,nu am primit inca actele de iesire din spital sa le pot traduce,am inteles de ceva la ranichi,ficat si stomac.am luat legatura cu asiguratorul meu,cei de la carpatica,care mi-au spus sa stau linistit k se vor ocupa ei.dupa inca o saptamana am telefonat din nou si mi-au spus k nu sa fin,cand vor primi ceva ma vor anunta.intre timp am luat legatura cu politia din belgia care mi-au spus k ei nu mai au nici o treaba,este problema celor de la asigurari.m-am interesat la firma avus,firma corespondent cu firma belgiana nexia la care era asigurat belgianul,insa am primit un mail prin care mi se aduce la cunostinta k firma nexia ma considera pe mine vinovat de accident deoarece am trecut de pe o banda pe alta,lucru care nu sa intamplat,eu am trecut de pe banda 1 pe banda 3 la iesirea de pe autostrada,dar am fost lovit dupa vreo suta de metri dupa ce am iesit de pe autostrada.am telefonat din nou celor de la carpatica si le-am comunicat ce am primit de la nexia,mi-au spus sa stau linistit k ei nu au primit nici o instiintare legala despre accident,nici vreo pretentie din partea belgienilor pentru masina cealalta.mi sa parut cusuta cu ata alba si m-am interesat in continuare si am aflat k carpatica a trimis doar un mail la firma omolog din belgia,nu au fost nici macar sa inspecteze masina inainte de casare,cu toate k au tinuto vreo 45 zile.nu stiu cum sa procedez in continuare,ar trebui sa angajez un avocat sa ma reprezinte,cei de la carpatica mi-au spus k nu are rost sa iau avocat pana nu vine un act oficia,iar pt victime(sotia si fica mea) sa le trimit actele sa faca un dosar,dar nu mai am incredere in ei,am vorbit cu o angajata de-a lor de la biroul asigurari victime si mi-a spus neoficial k firma e bucuroasa daca nu-i vine nimic de plata,la fel si cea belgiana si vor trage de timp si cu victimile.exista un termen in care trebuie sa fac plangere pentru victime,sau cum trebuie sa procedez?locuiesc la aproape 100 km de oras(dr tr severin),nu pot lipsi f mult de la munca si nici cu banii nu stau prea bine,am cheltuit cu drumurile in belgia(fiul meu a stat in belgia cat timp am avut fata internata acolo),plus spitale,plus in romania...acum si fica si sotia la recuperare in timisoara,nu cred k as putea sustine financiar un proces,mai ales cu o firma,de aceea caut un sfat cum as putea sa fac cel putin pentru victime,cum sa procedez si daca am vreo sansa sa rezolv ceva.va multumesc
PS-nu mi-a fost ridicat carnetul de conducere,iar la locul accidentului soferul a recunoscut k el este vinovat
Va trebui sa formulati o cerere de despagubire la reprezentanta de despagubiri din Romania a asiguratorului belgian sau daca nu exista, la BAAR. Puteti sa solicitati atat repararea daunelor materiale cat si a celor morale cauzate de accident.
Situatia este destul de complexa. Pentru a va maximiza sansele si suma obtinuta va recomand sa luati legatura cu un avocat specializat sau cu o firma specializata in asa ceva...