avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pe cine selectam?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pe cine selectam?

Art. 52
(4) Comisia (...0 realizează, dacă sunt mai multe cereri pentru acelaşi post didactic vacant, ierarhizarea cadrelor didactice conform criteriilor prevăzute la alin. (5), în ordinea descrescătoare a punctajelor stabilite potrivit anexei nr.2.
Comisia de mobilitate la nivelul unităţii de învăţământ selectează, în baza ierarhizării, cadrele didactice în vederea acordării pretransferului consimţit între unităţi de învăţământ.

(5) La selectarea cadrului didactic, comisia trebuie să ţină seama (...) şi, în ordine, de următoarele criterii:
a) cadrul didactic este titular în specialitatea postului didactic/catedrei solicitat(e) în localitatea în care solicită postul didactic/catedra vacant(ă) şi are domiciliul în aceeaşi localitate;
b) cadrul didactic este titular în specialitatea postului didactic/catedrei solicitat(e) în localitatea încare solicită postul didactic/catedra vacant(ă) şi are domiciliul în altă localitate;

Locul I este stabilit in functie de punctaj?

Ma gandesc ca acele criterii de la punctul 5 precizeaza doar cadrele didactice care fac parte din ierarhie("ierarhizarea cadrelor didactice conform criteriilor prevăzute la alin. (5) )......dar ordinea cadrelor didactice pentru fiecare loc ( I,II,III,IV....) este satbilita de catre punctaj..... In expresia :"ierarhizarea cadrelor didactice conform criteriilor prevăzute la alin. (5), în ordinea descrescătoare a punctajelor stabilite potrivit anexei nr.2 " primeaza ceea ce exista dupa virgula (', în ordinea descrescătoare a punctajelor stabilite potrivit anexei nr.2 " ) ???




Alte discuții în legătură

pretransfer buna seara. eu am primit acord de pretransfer, clasata fiind ... 2381Maria 2381Maria Buna seara. Eu am primit acord de pretransfer, clasata fiind pe locul 3 in ierarhie, de la o instituție se învățământ care nu avea criterii specifice, ... (vezi toată discuția)
Titularizare la nivelul scolii Albert35 Albert35 Supun atentiei dumneavoastra problema tutularizarii la nivelul unitatii de invatamant... Sunt profesor de informatica cu o vechime efectiva in invatamant ... (vezi toată discuția)
Incalcare legii in etapa pretransfer a cadrelor didactice christina_geanina christina_geanina Buna ziua! Prin prezenta va solicit opinia de specialitate, intrucat ma confrunt cu urmatoarea situatie: sunt angajata unei unitati de invatamant subordonata ... (vezi toată discuția)