avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... PRETRANSFER Buna seara. Eu am primit acord de ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

PRETRANSFER Buna seara. Eu am primit acord de pretransfer, clasata fiind ...

Buna seara. Eu am primit acord de pretransfer, clasata fiind pe locul 3 in ierarhie, de la o instituție se învățământ care nu avea criterii specifice, datorita modului în care se interpretează art 57 aliniat 5 din Metodologia mișcarii cadrelor didactice pentru 2022-2023, conform căruia ( interpretarea întâlnită peste tot)cadrele didactice titulare la oraș au prioritate în fața celor din mediul rural chiar daca orașul unde sunt titulari si orașul în care își doresc postul diferă dar fac parte din același judet. Se pare că ei consideră nivel...localitate( așezare umană:) de același fel urban- urban, rural- rural).CRITERIILE, conform prevederilor art. 57 alin. (5), de care trebuie sa tina seama comisia, in
ordine, pe baza documentului de numire/transfer/repartizare pe post/catedra al titularului/debutantului sunt:

a) cadrul didactic este titular in specialitatea postului didactic/catedrei solicitat(e) in localitatea in care solicita postul didactic/catedra vacant(a);
b) cadrul didactic este titular la o unitate de invatamant/unitati de invatamant din alta localitate in specialitatea postului didactic/catedrei solicitat(e) si are domiciliul in localitatea in care solicita postul didactic/catedra;
c) cadrul didactic este titular la o unitate de invatamant/unitati de invatamant din alta localitate in specialitatea postului didactic/catedrei solicitat(e) si are domiciliul intr-o localitate apropiata de localitatea in care solicita postul didactic/catedra
Este corecta ierarhizarea? Deși sunt pe locul 2 in clasamentul ISJ tb să fiu pe locul 3 in clasamentul scolii fara criterii specifice? Asta nu îmi oferă multe șanse la pretransfer de unde indignarea mea. Va mulțumesc!

Alte discuții în legătură

Pe cine selectam? Radamante Radamante Art. 52 (4) Comisia (...0 realizează, dacă sunt mai multe cereri pentru acelaşi post didactic vacant, ierarhizarea cadrelor didactice conform criteriilor ... (vezi toată discuția)
Titularizare la nivelul scolii Albert35 Albert35 Supun atentiei dumneavoastra problema tutularizarii la nivelul unitatii de invatamant... Sunt profesor de informatica cu o vechime efectiva in invatamant ... (vezi toată discuția)
Incalcare legii in etapa pretransfer a cadrelor didactice christina_geanina christina_geanina Buna ziua! Prin prezenta va solicit opinia de specialitate, intrucat ma confrunt cu urmatoarea situatie: sunt angajata unei unitati de invatamant subordonata ... (vezi toată discuția)