Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de crestere a copilului

Buna seara,

sotia lucreaza in invatamant de 7 ani.
Anul trecut a avut luat concediu fara plata pe un an, dar a stat in acest concediu doar 2 luni ( 20.10.2012 - 17.12.2012 ) revenind la serviciu din 17 decembrie 2012.

Dupa calculele noastre, daca ar fi sa nasca ar fi in jurul datei de 20-25 decembrie 2013. Este vreo problema in a obtine indemnizatia de crestere a copilului? Dar daca se va naste mai devreme la inceputul lui decembrie sau sfarsitul lui noiembrie?

Ce luni i se vor lua in considerare pentru aceasta indemnizatie? decembrie 2012 - noiembrie 2013?

Multumesc si o seara buna
andru1, utilizator
Perioada eligibila care se ia in calcul va fi ianuarie 2013 - decembrie 2013.

OUG nr.111/2010
Art. 2. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:
a) concediu pentru creşterea copilului in varstă de pană la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară;

b) concediu pentru creşterea copilului in varstă de pană la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară.

Art.3
(6) Pentru luna naşterii copilului se iau in calcul veniturile cuvenite pentru acea lună, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana dacă ar fi lucrat in toată luna, sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizaţia de maternitate.

Ordinul nr.1474/2011:
13 Cum se stabileşte venitul cuvenit în luna naşterii copilului?

Solutie:
Pentru luna naşterii copilului se iau în calcul, conform prevederilor art. 21 alin. (3) din Normele metodologice, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 52/2011, veniturile cuvenite pentru acea lună. Prin venituri cuvenite se înţelege venitul pe care l-ar fi primit persoana dacă ar fi lucrat în toată luna sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizaţia de maternitate.
Mulțumesc de răspuns.
Deci dacă se va naște in luna decembrie, indiferent de zi, nu este nicio problema in a obține indemnizația de creștere a copilului. Dar dacă se va naște înainte de 1 decembrie?
Daca se va naste inainte de 1 decembrie, perioada va fi decembrie 2012 - noiembrie 2013 ...in acest caz, devin aplicabile si prevederile art.4 din OUG nr.111/2010:

Art.4 (1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.
(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).
(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).
Multumesc din nou.
Intreb pentru ca de exemplu pe luna decembrie 2012 nu cred ca se incadreaza la mai mult de jumatate din zilele lucratoare din acea luna, sotia reincepand serviciul pe 17 decembrie.
Dar daca va fi inainte de 1 decembrie 2013, va fi acoperita perioada Decembrie 2012 - Noiembrie 2013 nu?

Multumesc frumos ;)
Luna Decembrie 2012 intra in categoria exceptiei prevazute la art.4 alin.3 din OUG nr.111/2010 .. Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

Daca data nasterii copilului va fi in luna noiembrie 2013, perioada eligibila va fi decembrie 2012 - noiembrie 2013