Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere - a doua pierdere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere - a doua pierdere

Buna ziua,

Ma intereseaza ce pot sa fac daca nu imi mai gasesc certificatul de nastere, avand in vedere ca nici duplicatul nu il mai gasesc. Se mai poate scoate un al doilea duplicat?

Va multumesc!
Domnule Primar,

Subsemnatul/(a) .............................................................................................., fiul (fiica) lui ......................................................şi al/a ........................................................., domiciliat(ă) în ..............................................., str.(sat/comună)....................................., nr. ......, bl. ......., sc. ......, et. ....., ap. ....., judeţul......................................, titular(ă) al/a actului de identitate seria ........ nr. ...................., eliberat de ...............................vă rog să binevoiţi a-mi elibera CERTIFICATUL DE NAªTERE, duplicat, privind pe ................................................................ sens în care fac următoarele precizări:
- m-am (s-a) născut la data de ___ /___ / ________în localitatea.................................., judeţul......................, sub numele de .................................................... .
- vechiul(vechile) certificat(e) de naştere mi-a(mi-au) fost furat(e)/distrus(e)/ pierdut(e) în următoarele împrejurări:.............................................................................
............................................................................ ........................................................ .
Data ___ / ___ / 2013 Semnătura .....................................

PRIN ACEST MODEL DE CERERE SPER CA, IN MOD INDIRECT, AM REUSIT SA VA RASPUND LA TOATE INTREBARILE DVS.
adresati-va serviciului de stare civila
Puteti solicita un nou certificat de nastere pe motiv de pierdere. Amenda este de la 100-200 lei. Sa aveti buletinul valabil. Va puteti adresa in vederea solicitarii unui nou certificat atat la primaria unde v-ati nascut cat si la cea de domiciliu.