Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie somatie executare silita ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie somatie executare silita ANAF

Am primit din partea ANAF o somatie de incepere a executarii silite in temeiul unui titlu executoriu (diferente impozit anual de regularizat) anexat. Si somatia si titlul sunt emise in aceeasi data,12.03.2013, si ambele mentioneaza posibilitatea contestarii in termen de 15 zile. Nu stiu exact ce trebuie contestat, somatia?, titlul?, ambele?, impreuna sau separat?. Mentionez ca nici pe somatie nici pe titlu nu apare numarul dosarului de executare, iar deciziile de impunere si de calcul accesorii in baza carora a fost emis titlul executoriu dateaza din 2006, 2007, 2008, 2009 , 2010 si nu mi-au fost comunicate niciodata.
In cazul in care cineva binevoieste sa ma lumineze si ma apuc de facut contestatie, as mai vrea sa aflu si daca se plateste taxa judiciara de timbru si daca da, ce valoare are si cand trebuie achitata.
Multumesc anticipat.
Puteţi formula o singură contestaţie împotriva titlului executoriu şi a somaţiei. Dacă veţi cere suspendarea executării silite până la soluţionarea contestaţiei instanţa vă va impune plata unei cauţiuni.