Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Import marfa din Republica Moldova
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Import marfa din Republica Moldova

Buna ziua!
Vreau sa incep o afacere de import alimente din Moldova, pe care sa le vand prin SRL-ul meu, sau ca PFA. Pot eu cumpara marfa pe factura, sa o aduc in tara fara probleme si sa vand aici? LEGAL? De ce acte as avea nevoie?
Va multumesc!
Vorbiti de import extracomunitar de alimente, pe care se plateste la intrarea in tara taxa vamala de pana la 40%, TVA de 24 %.

In cazul RM exista un cadru preferential de taxe vamale daca destinatia finala a produselor alimentare este Romania

[ link extern ]
Alexandru Munteanu, Avocat
Multumesc pt raspuns!