avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Import marfa din Republica Moldova
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Import marfa din Republica Moldova

Buna ziua!
Vreau sa incep o afacere de import alimente din Moldova, pe care sa le vand prin SRL-ul meu, sau ca PFA. Pot eu cumpara marfa pe factura, sa o aduc in tara fara probleme si sa vand aici? LEGAL? De ce acte as avea nevoie?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: marina-maria , utilizator 09:21, 26 Mai 2013
Vorbiti de import extracomunitar de alimente, pe care se plateste la intrarea in tara taxa vamala de pana la 40%, TVA de 24 %.

In cazul RM exista un cadru preferential de taxe vamale daca destinatia finala a produselor alimentare este Romania

[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 2 Aprilie 2013
Alexandru Munteanu, Avocat
Multumesc pt raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Import din republica moldova kpas2005 kpas2005 cum se poate importa legal mieji de nuca din republica moldova?multumesc (vezi toată discuția)
Conditii obligatorii pt a fi importator s_chance s_chance Buna ziua, doresc sa imi deschid o mica afacere cu produse aduse din Republica Moldova si m-am gandit sa vb cu un importator de la noi, sa iau marfa de la el, ... (vezi toată discuția)
Marfa returnata la export dinumarcel dinumarcel Am si eu o problema si caut un raspuns. Am o mica afacere prin care import unele scule speciale si le comercializez. Forma de organizare este de PFA. La unul ... (vezi toată discuția)