Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilite pensie de intretinere- la pronuntare, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilite pensie de intretinere- la pronuntare, creditorul va avea 26 de ani

In cazul unui proces pentru pensie alimentara,iar beneficiarul a implinit varsta de 26 de ani,el fiind student, si a depus cererea inainte cu 6 luni de a implini varsta prevazuta de Codul Civil, este in curs de judecare in ceea ce priveste pensia pe care trebuie sa o primeasca. Intrebarea mea ar fi, la finalul procesului,dupa ce se stabileste suma lunara care ar reveni beneficiarului,acesta va primi lunar sau retroactiv toata suma pe acea perioada de 6 luni.?
Intrebarea este, pentru ce perioada a solicitat retroactiv plata pensiei de intretinere?
Fiind un drept prescriptibil se poate acorda pentru trei an anteriori datei cererii de chemare in judecata,cu conditia sa fi avut calitatea de student in aceasta perioada.
De regula, plata pensiei de intretinere se stabileste in rate periodice,,la termene convenite de parti,sau stabilite de instanta.Fiind vorba despre plata pensiei de intretinere pentru perioade anterioare,o puteti plati ca o suma globala (cu conditia sa nu depaseasca 1/2 din venitul lunar net)
AdiStanica a scris:

Intrebarea este, pentru ce perioada a solicitat retroactiv plata pensiei de intretinere?
Fiind un drept prescriptibil se poate acorda pentru trei an anteriori datei cererii de chemare in judecata,cu conditia sa fi avut calitatea de student in aceasta perioada.
De regula, plata pensiei de intretinere se stabileste in rate periodice,,la termene convenite de parti,sau stabilite de instanta.Fiind vorba despre plata pensiei de intretinere pentru perioade anterioare,o puteti plati ca o suma globala (cu conditia sa nu depaseasca 1/2 din venitul lunar net)

Eu personal, nu am gasit pana acum nicio speta in materie de pensie de intretinere in care isntanta sa fi acordat acest drept "anterior datei cererii de chemare in judecata". Pensia de intretinere este acordata de catre instanta de la data introducerii cererii de chemare in judecata, eventual de la data pronuntarii daca debitorul doreste sa se apere in fata instantei si face dovada ca s-a achitat de obligatia de intretinere si pe perioada procesului, iar suma alocata pe perioada procesului e aceeasi cu suma stabilita de catre instanta.

la finalul procesului,dupa ce se stabileste suma lunara care ar reveni beneficiarului,acesta va primi lunar sau retroactiv toata suma pe acea perioada de 6 luni.?

In functie de debitor si de ce doriti dv., exista mai multe variante de recuperare a sumei:
- debitorul este angajat, instanta trimite poprirea la locul de munca, angajatorul va fi obligat sa faca retinerile si atunci nu va putea opri toata suma deodata, plata va fi facuta esalonat
- debitorul este angajat, iar instanta nu trimite poprirea- debitorul poate plati de buna voie, sau il executati dv silit (aici alegeti orice varianta doriti -poprirea veniturilor sau executarea silita a vreunui bun al debitorului (daca acesta detine bunuri) sau ambele forme de executare; va trebui sa apelati la un executor judecatoresc pentru asta; sau va adresati instantei cu o cerere prin care solicitati infiintarea popririi (asta daca nu ati fauct-o deja)
- debitorul nu este angajat - asteptati sa plateasca de buna voie, cum poate, toata suma odata sau esalonat, sau il executati silit daca are bunuri pe nulele lui, sau ii faceti plangere penala pentru abandon (daca dovedeste ca nu plateste nu pentru ca nu vrea, ci pentru ca nu are de unde, nu va pati nimic, si nici banii nu ii veti recupera)

exista si posibilitatea acordarii pensiei pentru o perioada anterioara cererii de chemare in judecata,,in cond.art 532 alin 2 NCC
In cond.art 532 alin 2 NCC va trebui sa dovedeasca faptul ca introducerea cererii de chemare în judecată a fost întârziată din culpa debitorului.
cand o persoana face cererea de stabilire a pensiei de intretinere (sau de continuare a platii mai aproape de varsta legala pana la care o poate primi,iti ridici si problema existentei sau nu a situatie reglementate de art. 532