Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Avem o situatie: parintii sunt despartiti, nu divortati. Copilul minor sta la mama. Tatal nu participa cu bani la cresterea copilului. Daca se va incepe o actiune de orice fel pentru a legaliza situatia, pensia alimentara stabilita se va plati si din urma?, adica de cand sunt despartiti neoficial?
Daca nu contribuie tatal si nici mama nu cere de acum, cand va cere odata cu divortul, pensia se va stabili de la data introducerii cererii.
Si pentru ultimii trei ani, in mod retroactiv, puteti primi pensia de intretinere.

( avem in vedere 3 ani , de la data sesizarii instantei, prin actiunea civila).
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Daca nu e stabilita nicio pensie, care e legatura cu termenul de prescriptie ?
Prescriptia poate fi invocata, sumele de bani cu titlu de pensie de intretinere se pot prescrie.
Prin urmare, am solicitat pensia de intretinere pe ultimii trei ani, anteriori sesizarii instantei de judecata.

In cazul minorilor, starea de nevoie se prezuma.

Nu a existat o hotarare, tocmai pentru ca nu a existat una, instanta a dispus plata retroactiva.

Eu am fost implicata intr-un asemenea proces, instanta a acordat pensia retroactiv.

Postez solutia.Am fost avocatul reclamantei.

Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite acţiunea precizată. Dispune desfacerea, prin acordul părţilor, a căsătoriei, înregistrată în registrul stării civile sub nr. al Primăriei Municipiului Constanţa . Reclamanta va reveni la numele purtat anterior căsătoriei, respectiv . Dispune ca autoritatea părintească asupra minorei , născută la data de , să fie exercitată exclusiv de mamă . Stabileşte locuinţa minorei , născută la data de la mama sa . Obligă pârâtul la plata către reclamantă si in folosul minorei , născută la data de a unei pensii de întreţinere lunare în cotă de 25 % din venitul lunar net realizat , începând cu data pronunţării şi până la împlinirea majoratului minorei . Obligă pârâtul la plata către reclamantă si in folosul minorei Baciu Elena-Lorena , născută la data de a unei pensii de întreţinere pe ultimii trei ani anterior sesizării instanţei , începând 30.03.2011 până la 30.03.2014 . Ia act că nu se solicită cheltuieli de judecată .

Definitivă în ceea ce priveşte divorţul şi cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare, pentru celelalte capete de cerere. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 29.01.2015.
Document: Hotarâre

Dacă pârâtul declară APEL, sunt mari șanse ca hotărârea Instanței de fond să sufere modificări.

Nu are bază legală obligarea la plată retroactiv, decât cu unele excepții.

Legea prevede obligarea la plată a pensiei de la data introducerii acțiunii de divorț, sau de la data introducerii cererii pentru obligarea la plata pensiei.

Art. 532 Cod civil - Data de la care se datorează pensia de întreţinere:

(1) Pensia de întreţinere se datorează de la data cererii de chemare în judecată.

(2) Cu toate acestea, pensia poate fi acordată şi pentru o perioadă anterioară, dacă introducerea cererii de chemare în judecată a fost întârziată din culpa debitorului.
Dapix, utilizator