Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere minor

Buna.
Am o intrebare referitoare la solicitarea pensiei de intretinere(pensie alimentara minor)
Minorul are 14 ani si este la mama. Parintii nu au fost casatoriti niciodata .Mama nu a solicitat pensie de intretinere in tot acest timp.
1. Se poate solicita pensie de intretinere pe ultimii 3 ani(termenul de prescriptie)?
Multumesc
nu, pensia se acorda de la data introducerii cererii. Doar daca mama a fost impiedicata in vreun fel sa ceara, se poate admite sa fie platita si retroactiv.
Art. 532
(1) Pensia de intretinere se datoreaza de la data cererii de chemare in judecata.
(2) Cu toate acestea, pensia poate fi acordata si pentru o perioada anterioara, daca introducerea cererii de chemare in judecata a fost intarziata din culpa debitorului.
Multumesc. Cum ar fi posibil sa fie intarziata din culpa debitorului?
Ca ex sa ii fi cerut mama, iar tatal sa ii fi promis ca-i da.