avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara elev major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara elev major

Buna seara
Am trecut de procesul de divort , ultima infatisare a avut loc in 24 aprilie 2014 .S-a stabilit pensie alimentara doar pentru fetita minora , in valoare de 159 lei , 1/4 din ajutorul de somaj , urmand ca baiatul major sa intenteze proces pentru pensie alimentara (el fiind elev in calsa a 11).
Intrebarea mea este ....Cu ce data i se va acorda (calcul) pensiei alimentare , daca depune cererea maine?
Mentionez ca cererea de divort am depus_o pe 25 februarie 2014.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Ultima modificare: Marți, 29 Aprilie 2014
anacalina, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:20, 30 Aprilie 2014
Cu data de maine, de la data cererii. El ar fi putut cere pensie de la data la acre a devenit major.
Deci , poate cere pensia alimentara de la data in care a facut 18 ani? Poate specifica in cerere?
Pensia se va acorda de la data cererii si pana la terminarea studiilor dar nu mai mult de 26 de ani.
Nu, ziceam ca i se va acorda de la data depunerii cererii nu retroactiv ( chiar daca ar cere) pt ca ar fi putut depune cerere de la data la care a implinit 18 ani, nu l-a impiedicat nimeni.
Art. 532
(1) Pensia de intretinere se datoreaza de la data cererii de chemare in judecata.
(2) Cu toate acestea, pensia poate fi acordata si pentru o perioada anterioara, daca introducerea cererii de chemare in judecata a fost intarziata din culpa debitorului.
Ultima modificare: Marți, 29 Aprilie 2014
gi-jane2, moderator
Pana acum tatal i-a promis ca-l ajuta si pe el sau l-a si ajutat cumva concret? Sau n-a facut nimic?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de intretinere minor DIX DIX Buna. Am o intrebare referitoare la solicitarea pensiei de intretinere(pensie alimentara minor) Minorul are 14 ani si este la mama. Parintii nu au fost ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara retroactiv dana_1975 dana_1975 Buna ziua, se poate cere in instanta pensia alimentara retroactiv pentru un minor ? ( aprox. 10 ani ).Multumesc. (vezi toată discuția)
Pensie alimentara caterrina caterrina Buna ziua.Sunt despartita(nu divortata) de sotul meu de 9 ani.Avem un copil de 14 ani.Pot sa cer pensie alimentara retroactiv?In ce conditii?Va multumesc (vezi toată discuția)