Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara elev major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara elev major

Buna seara
Am trecut de procesul de divort , ultima infatisare a avut loc in 24 aprilie 2014 .S-a stabilit pensie alimentara doar pentru fetita minora , in valoare de 159 lei , 1/4 din ajutorul de somaj , urmand ca baiatul major sa intenteze proces pentru pensie alimentara (el fiind elev in calsa a 11).
Intrebarea mea este ....Cu ce data i se va acorda (calcul) pensiei alimentare , daca depune cererea maine?
Mentionez ca cererea de divort am depus_o pe 25 februarie 2014.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
anacalina, utilizator
Cu data de maine, de la data cererii. El ar fi putut cere pensie de la data la acre a devenit major.
Deci , poate cere pensia alimentara de la data in care a facut 18 ani? Poate specifica in cerere?
Pensia se va acorda de la data cererii si pana la terminarea studiilor dar nu mai mult de 26 de ani.
Nu, ziceam ca i se va acorda de la data depunerii cererii nu retroactiv ( chiar daca ar cere) pt ca ar fi putut depune cerere de la data la care a implinit 18 ani, nu l-a impiedicat nimeni.
Art. 532
(1) Pensia de intretinere se datoreaza de la data cererii de chemare in judecata.
(2) Cu toate acestea, pensia poate fi acordata si pentru o perioada anterioara, daca introducerea cererii de chemare in judecata a fost intarziata din culpa debitorului.
gi-jane2, moderator
Pana acum tatal i-a promis ca-l ajuta si pe el sau l-a si ajutat cumva concret? Sau n-a facut nimic?