Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua.Sunt despartita(nu divortata) de sotul meu de 9 ani.Avem un copil de 14 ani.Pot sa cer pensie alimentara retroactiv?In ce conditii?Va multumesc
Nu se va acorda retroactiv
Pensia de intretinere se datoreaza de la data cererii de chemare in judecata. Cu toate acestea pensia se datoreaza si pentru o perioada anterioara daca introducerea cererii de chemare in judecata a fost intarziata din culpa debitorului -art. 532 NCC de la 1 octombrie
In cazul dumneavoastra pana la 1 oct se aplica vechiul cod si in nici un caz nu puteti invoca situatia de exceptie care in orice situatie trebuie dovedita.
Anamaria Plevit, Avocat
am inteles ca nu se poate acorda pensie alimentara retroactiv.Exista o alta solutie?Va multumesc
dar pot cere pensie alimentara chiar daca nu intentez actiune de divort?
Da, daca nu contribuie la intretinerea copilului de bunavoie, puteti cere instantei sa-l oblige