Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Avem o situatie: parintii sunt despartiti, nu divortati. Copilul minor sta la mama. Tatal nu participa cu bani la cresterea copilului. Daca se va incepe o actiune de orice fel pentru a legaliza situatia, pensia alimentara stabilita se va plati si din urma?, adica de cand sunt despartiti neoficial?
Textul lege enuntat de dumneavoastra, anume art. 532 din Codul civil prevede acordarea pensiei in mod retroactiv, apreciindu-se in concret culpa debitorului, in intarzierea cererii de chemare in judecata.
Cazurile cu CULPA debitorului sunt rare excepții, și trebuie dovedită culpa acestuia cu probe solide, nu cu vorbe.

Nu poate fi culpa debitorului, ca creditorul se trezește după 2 sau 3 ani să-l dea în judecată.
La modul general este culpa CREDITORULUI pentru tardivitatea cererii.

Se prezumă ca nu ai fost în stare de nevoie dacă 3 ani, sau 5 ani, sau 2 ani nu ai cerut pensia pentru minor, sau cel mai probabil a fost o înțelegere neautentificată între părinții separați.
Dapix, utilizator
Evident ca , in speta , culpa trebuie dovedita.Ea a fost demonstrata, de unde si solutia postata in acest sens.

Partea poate sa ceara in instanta pensia retroactiv.Ramane ca instanta de tutela sa examineze culpa debitorului.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Totuși Cum se poate dovedi ca tatăl nu a participat cu bani la creșterea copilului? Ce fel de proba poate fi adusa în instanță....?