avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Dobanda legala conform OG 13/2011?
Discuție deschisă în Executare silită

Dobanda legala conform OG 13/2011?

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati si pe mine cu o formula de calcul a dobanzii legale, penalizatoare conform OG 13/2011.
In concret este vorba de drepturi salariale, dobanda legala fiind stabilita printr-o hotarare judecatoreasca,incepand cu data de 20.12.2012 si pana la achitarea efectiva!
Se aplica prevederile art.3 alin 1, se aduga 4 puncte procentuale si apoi se scade din total 20%?... ce rata se foloseste pentru anul 2012? dar 2013?...va multumesc.
Cel mai recent răspuns: nicusorilinca , utilizator 12:36, 7 Aprilie 2013
Eu totusi am calculat dupa urmatoarea formula:

Rata dobanzii de referinta BNR - 5,25 % p.a.
Corectie conform art.3 alin 2 din OG 13/2011 - 5,25% + 4 = 9,25% p.a.
Corectie conform art.3 alin 3 din OG 13/2011 - 9,25 - 20% = 7,4% p.a.

Dobanda legala = Debit x ( 7,4 x numarul de zile/365)% p.a.!

Astept si alte opinii!!!
Ultima modificare: Duminică, 7 Aprilie 2013
nicusorilinca, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicarea dobanzii legale bnr monica_foica monica_foica La calculu dobanzii legale se aplica 4 puncte procentuale la dobanda de referinta comunicata de BNR? Iar la persoanele fizice se scade din dobanda legala+4% , ... (vezi toată discuția)
Valoare dobanda legala cristianvladescu cristianvladescu Care este nivelul actual al dobinzii legale pe care o pot pretinde unui client care nu si-a platit la scadenta facturile? Cum se calculeaza? Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Dobanda legala rosu gheorghe rosu gheorghe Printr-o hotarare judecatoreasca am fost obligat sa returnez o suma de 13377,85 lei nedatorata si incasata de mine la data de 15.06.2012 in urma unei ... (vezi toată discuția)