Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier

Buna ziua,
O persoana este angajata la o firma de transportat colete; in urma unui accident din cauza conditiilor meteo si a neatentiei lui, camionul este distrus complet fara ca cineva sa fie ranit sau alt mijloc de transport sa fie implicat. Patronul voia la inceput ca acest angajat sa ii plateasca camionul (vreo 6000 euro); apoi i s-a propus ca alternativa sa plateasca macar jumatate din pret.
Intrebare: este legal sa i se ceara plata totala a camionului? Pana la cat la suta din pret ar putea ajunge sa plateasca angajatul?
Va multumesc anticipat.
Bineinteles, ca se poate ca angajatorul sa se intoarca impotriva soferului daca se constata clar ca el este vinovat de acea distrugere, inclusiv a marfii. Deci, poate plati pana la 100%.
Firma de transport colete nu are asigurare casco pentru autovehicul?
Conducatorul auto vinovat de producerea accidentului poate in intregime valoarea autovehiculului la data accidentului.
De asemenea poate plati valoarea marfii distruse.
Numai bine va doresc.
ing. Ioan Ciobanu