Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS pentru venituri obtinute din chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS pentru venituri obtinute din chirie

Va rog sa-mi spuneti daca am interpretat bine sau nu, prevederile din Legea 95/2006, art.257, alin.2, litera f,2(2),...adica nu am obligatia de plati CASS pentru veniturile obtinute din inchirierea unui apartament, in situatia in care sunt pensionara cu o pensie de peste 740 lei (la care mi se calculeaza si retine CASS si impozit pe venit de 16%).
Ma aflu in situatia de mai sus, am citit legea, dar nu sunt convinsa ca am inteles corect si nu doresc sa am probleme cu cei de la ANAF.
Va multumesc
Daca nu aveti mai mult sau inclusiv cinci contracte de inchiriere nu trebuie sa platiti CASS .OPANAF2333/2007