avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestatie castigata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestatie castigata

Buna ziua.Am castigat o contestatie la un pv la rutiera.S-a anulat amenda si punctele penalizare.
Intrebarea mea este:trebuie sa legalizez hotararea si sa o duc eu la Politie(Abateri)-pentru afi radiate punctele penalizare,si la Primarie(I.T.L) -anulare amenzi sau hotararea le va fi comunicata de instanta?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: glontzi81 , utilizator 15:26, 4 Aprilie 2013
Nu va fi comunicata , trebuie sa faceti doua drumuri.Poate publicati si pe site motivul sanctiunii aplicate nelegal, pt. alti conducatori auto.
Amenda era de la Politia primariei pentru oprirea interzisa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In cat timp trebuie dus la politie dispozitivul hotararii? adriangl86 adriangl86 Am castigat procesul impotriva politiei,instanta a dispus anularea pv-ului si restituirea contravalorii amenzii achitate si vreau sa stiu in cat timp trebuie ... (vezi toată discuția)
Suspendare drept conducere auto victoriatofan victoriatofan Daca mi s-a luat permisul auto fiindca am depasit cu 1 km limita maxima a vitezei legale (adica 51 km.) si am facut contestatie la judecatorie, daca nu platesc ... (vezi toată discuția)
Are voie polițistul local să dea amenzi din oug 195/02? Ionut 1992 Ionut 1992 Va salut, am fost sanctionat de catre un politist local , pentru stationare asa zisa interzisa, Sanctiunea aplicata a fost de 4 puncte amenda (580 lei ) si 3 ... (vezi toată discuția)