Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale imprumut firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

imprumut firma

Buna ziua,
Un SRL poate imprumuta un alt SRL?
Dar o persoana fizica , care nu este asociat intr-o firma, poate imprumuta o firma?
Multumesc .
Consider ca imprumuturile intre societati comerciale nu sunt permise decat in situatia in care imprumutatorul este institutie financiara nebancara.
Imprumuturile intre persoane fizice (imprumutator) si societati comerciale (imprumutat) sunt permise, chiar daca imprumutatorul este un tert. Se semneaza contract de imprumut in care se indica cel putin suma imprumutata si termenul de restituire.
Va multumesc pentru raspuns.
Persoana fizica care incheie contractul , in calitate de imprumutator, unde trebuie sa declare contractul. Sumele din dobinzi trebuiesc impozitate, cu ce declaratie si la ce termen.
Inca o data multumiri pentru ajutor.