Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract creditare intre firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract creditare intre firme

daca m-ati putea ajuta cu aceste intrebari :
1 ) in ce conditii se poate incheia un contract de imprumut intre doua srl-uri ?
2 ) daca mi-ati putea furniza un draft pentru un asemenea contract.
va multumesc
Nu puteti incheia contract de imprumut intre doua societati comerciale, intrucat imprumutatorul nu are calitatea de IFN (institutie financiara nebancara).
Puteti alege varianta in care imprumutatorul este o persoana fizica (poate fi o terta persoana, administratorul societatii imprumutate sau asociatul acesteia).