Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rog sfaturi Loc de Parcare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rog sfaturi Loc de Parcare

Buna ziua. Am urmatoarea problema. Am cumparat recent un apartament in centrul orasului. Apartamentul este inca in renovare si nu stau in el. Din toamna primaria a trasat niste linii in spatele blocului (pentru parcare). Am facut repede un dosar pentru un loc de parcare. Dar a venit iarna si cum nu au vrut sa curete zapada cei de la primarie au amanat repartizarea locurilor de parcare pana ieri. In spatele blocului sunt aproximativ 15-20 de locuri de parcare , iar proprietari cu masini peste 50..poate chiar 100. Eu nelocuind in apartament, nu am vazut instiintarea despre repartizarea locurilor si nu am fost prezent (a fost sub forma licitatie cu strigare). Si nu am primit nici un loc. Problema este ca in fata blocului sunt aproximativ 100 de locuri de parcare pe care din vara primaria vrea sa puna taxare cu ora. Am fost azi la primarie sa-i intreb daca imi dau un loc in fata blocului. Ei mi-au raspuns ca nu imi dau. Mi-au spus ca nu ii intereseaza unde imi parchez masina..ei din vara pun bariere pe locurile din fata si nu imi dau acolo.. Precizez ca in fata blocului parcarile sunt de o parte si de alta a 2 drumuri cu sens unic (unul in fiecare sens). Pot face ceva legal pentru a-i constrange sa imi dea un loc in fata blocului? Oricum atat in fata blocului cat si in spate, pana pe la 16:00+ locurile erau cam toate ocupate..iar seara/ noaptea libere..deci nu i-as afecta deloc pentru ca locurile de parcare stiu ca sunt ocupate integral de concesionar numai seara/noaptea..
Va multumesc mult pentru raspuns
paul1851, utilizator
Nu ati precizat concret localitatea,pentru a putea raspunde concret referitor la timpul de stationare,
Exista orase in care autoritatea locala nu impune limita de timp,astfel incat titularul autorizatiei de concesionare loc de parcare nu este conditionat de factorul timp cand sa parcheze auto proprietate
De regula,autoritatea locala concesioneaza spatiile de parcare pe principiul "primul sosit primul servit",avand in vedere interesul pecuniar
Daca in fata au fost epuizate spatiile de parcare,incercati obtinerea de loc de parcare in bateria din spatele imobilului
Localitatea Falticeni, judetul Suceava..
Locurile de parcare concesionate sunt individuale (nu primul venit primul servit)..si au drept integral de folosinta intre 16:00- 8:00; Intre orele 8:00- 16:00, oricine poate parca in acel loc, atat alti vecini concesionari cat si straini.
In spatele blocului s-au dat locurile de parcare, unde nu am prins loc. Primaria mai are ~100 locuri de parcare in fata blocului, dar nu vrea sa le concesioneze, pe motiv ca in vara le vor trece din regim liber in regim plata cu ora..
Concesionarea locurilor de parcare se realizeaza de catre autoritatea locala conditionat de numarul locurilor si in ordinea cronologica a solicitarilor
Datorita solicitarilor mari si a spatiilor de parcare reduse ,exista dispute asupra manierei de acordare autorizatii si situatii concrete in care proprietari ai condominiilor invecinate spatiului de parcare nu pot beneficia de loc de parcare
Exista autoritati locale care nu au restrans dreptul de concesionare locuri de parcare-astfel incat un proprietar de imobil poate beneficia de mai multe autorizatii de concesionare pentru mai multe auto proprietate ,si sunt localitati unde prin HCLM s-a limitat dreptul de concesionare loc parcare la unul /doua spatii,situatie in care exista solicitanti interesati sa concesioneze - dar nu mai pot -desi exista locuri de parcare libere
In cazul meu, un proprietar are dreptul doar la un loc de parcare. Dar nu aceasta este problema. Problema este faptul ca primaria mai are 100 de locuri de parcare in fata blocului..locuri goale (care nu au fost concesionate niciodata). Am intrebat poate stie cineva in baza carei legi pot actiona in instanta Hotararea Consiliului Local care imi refuza dreptul la a concesiona un loc de parcare cu toate ca locuri libere sunt. Daca nu erau locuri libere intelegeam, doar nu erau sa le construiasca in aer..dar cum ele sunt si nu sunt concesionate..nu inteleg. Prin simplul motiv ca primaria intentioneaza sa le foloseasca tip "parcare cu ora" nu ii afecteaza.. In primul rand trebui sa dea curs la toate cererile de concesionare (in limita locurilor libere--aici locuri exista). In al doilea rand, dupa ora 16:00, locurile din fata sunt goale, deci nu produc venituri.. Daca acei cativa care au prins loc in spatele blocului au dreptul la parcare, eu de ce nu as avea acelasi drept, atat timp cat exista locuri goale..
In situatia in care ati precizat In spatele blocului s-au dat locurile de parcare, unde nu am prins loc.si in fata blocului sunt aproximativ 100 de locuri de parcare pe care din vara primaria vrea sa puna taxare cu ora.,este evident ca spatiile liber la concesionat au fost epuizate, ramanand a fi concesionate cele 100 locuri parcare cu regim aparte - eventualilor solicitanti