Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Loc de parcare Bucuresti Sector 6
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Loc de parcare Bucuresti Sector 6

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca se poate obtine un loc de parcare in urmatoarea situatie:
- in jurul blocului unde locuiesc sunt locuri de parcare, acestea sunt inchiriate si altor persoane care locuiesc in alte blocuri.
Este legal asa ceva? Pentru ca logic nu mi se pare ca eu care locuiesc in blocul x sa nu am loc de parcare si altcineva care locuieste la 2-3 blocuri distanta de mine sa aiba loc de parcare la mine la bloc.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
daniel3toma, utilizator
Terenul din jurul imobilelor de locuit in comun-de regula apartin domeniului public
Autoritatea publica locala =primaria,are autoritatea si competenta sa dispuna dupa propriul interes modalitatea de utilizare a domeniului public
Contractarea spatiilor de parcare se realizeaza in baza unor HCLM,solicitantilor care intrunesc conditiile impuse
Verificati criteriile/conditiile de acordare loc de parcare auto,verificati daca exista spatii libere si daca apreciati ca intruniti cerintele,faceti solicitare catre serviciul specializat din primarie
Succes !
De obicei repartizarea unui loc de parcare functioneaza dupa principiul "primul venit-primul servit",dvs.ati depus o cerere in acest sens?Primaria poate repartiza locuri de parcare langa imobilul dvs.altor proprietari din blocuri invecinate daca locurile sunt libere.
Buna ziua,

Deja am depus cerere dar nu sunt locuri. Iar proprietarii care au masinile foarte vechi si nu le folosesc (ei la randul lor fiind foarte in varsta) nu vor sa vanda acele locuri.
daniel3toma a scris:

nu vor sa vanda acele locuri.

Nu este vorba despre faptul ca nu vor sa vanda acele locuri,nu detin calitatea de proprietari asupra spatiilor cu destinatia de parcare auto,ci sunt concesionari-respectiv au dreptul strict de folosinta limitata a unui loc de parcare,concesionat anual de la primarie prin achitarea anuala a taxelor aferente