Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... ordinul unui ministru este act normativ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

ordinul unui ministru este act normativ?

cu titlu de ex este Ordinului ministrului mediului și dezvoltării durabile nr. 1222/2008. Este sau nu act normativ? (a fost publicat in MO)
Daca e publicat in M.O., inseamna ca e opozabil, asa ca... deci DA!
Ordinele ministrilor sunt acte normative.
Sistemul actelor normative este compus din: a) legi; b) decrete; c) hotărâri de guvern; d) ordonanţe ale guvernului; e) regulamente şi ordine ale ministerelor; etc.

Asadar, Ordinul respectiv este un act normativ.