avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1922 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpar un apt cu ipoteca - act de V-C cu termeni de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpar un apt cu ipoteca - act de V-C cu termeni de plata vs antecontract (promisiune de vinzare

Sint in proces de cumparare a unui apt cu ipoteca - banca si-a dat acordul pentru vinzare (in scris) doresc sa intocmesc un act sigur pentru ca suma de avans care urmeaza sa stinga creditul este mare 40 000 si vreau sa minimizez riscurile razgindirii, etc... si calea procesului sa-mi recuperez avansul.
Inteleg ca exista 2 variante
1. promisiune de vinzare semnata la notariat si apoi cind ipoteca s-a inchis sa semnam V-C final.
2. V-C din start, cu 2 plati (avansul 40 k pentru inchidere ipotecii) si cind s-a inchis ipoteca, restul de bani.

AM citit pe forum ca e mai sigura varianta 1 deoarece se face V-C pe imobil fara ipoteca.
Eu doresc varianta 2 - pentru ca nu as vrea, eventual sa alerg prin tribunal sa recuperez 40 k.

Va rog mult, care sint riscurile variantei 2 sa analizez daca mi le pot asuma ?

Multumesc !!!

PS. Notarul a sugerat 1 dar nu se opune nici la 2 ... sint in ceata ...






Alte discuții în legătură

Bună ziua doresc sa cumpăr un apartament proprietara m-a informat ... SimoNae09 SimoNae09 Bună ziua Doresc sa cumpăr un apartament Proprietara m-a informat ca are fata ei un credit, și apartamentul este pus ca girant (apartamentul e al mamei, ... (vezi toată discuția)
Op conditionat pentru stingerea datoriilor catre asociatia de proprietari? scarlat_ramona scarlat_ramona Buna ziua, sper sa adresez intrebarea in sectiunea potrivita. As dori sfatul dvs in urmatoarea situatie: Dorim sa achizitionam prin Prima Casa un apt ... (vezi toată discuția)
Riscuri achizitionare garsoniera bloc in constructie, cu finalizare peste un an gibraltarianul gibraltarianul As dori sa stiu cat de sigur este de a cumpara o garsoniera cu finalizare peste un an si 3 luni, blocul fiind acum in constructie, la etajul 1 din 7. ... (vezi toată discuția)