avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie remorca din Polonia
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie remorca din Polonia

Buna seara !
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Vreau sa cumpar o remorca pentru camion, din Polonia si daca exista vreo posibilitate sa nu platesc TVA-ul, Mentionez ca am I.I. ,avand ca obiect de activitate transportul rutier de marfuri (numai in Romania).
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Stefan Bicov , Avocat 12:35, 5 Aprilie 2013
Daca firma dvs este inregistrata in scopuri de TVA ,puteti achizitiona remorca fara sa platiti efectiv tva ,cu conditia ca firma de la care cumparati sa aiba cod valid de tva.
Ultima modificare: Joi, 4 Aprilie 2013
Stefan Bicov, Avocat
Mai trebuie sa fiu inregistrat in Registrul Operatorilor Intracomunitari? Eu sunt platitor de TVa din octombrie 2012
Da ,trebuie sa va inregistrati in registrul operatorilor intracomunitari.
Multumesc pentru raspunsuri!
M-ati lamurit, aceasta sper sa fie ultima intrebare pe acest subiect.
Ce acte mai sunt necesare in afara de declaratia 095?

Multumesc!
in afara de 095 aveti nevoie de :
-certificatele de cazier judiciar ale administratorilor si ale asociatilor care deţin mai mult de 5% din capitalul social
-Certificat constator de la Registrul Comerţului pentru identificarea modului de deţinere a capitalului social

Dacă în caziere sunt înregistrate infracţiuni, este necesar să se justifice că nu sunt infracţiuni economice.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitii intracomunitare starsiti starsiti Detin o firma infiintata in 2009 ca platitoare de tva. pentru ca nu am avut activitate s-a anulat certificatul de inregistrare in scopuri de TVA. De doua luni ... (vezi toată discuția)
Inscriere in registrul operatorilor intracomunitari roxana_c_09 roxana_c_09 Buna ziua, Sunt traducator PFA neplatitor de TVA si pentru a colabora cu diverse birouri din UE mi s-a cerut un nr de TVA. Din cate am inteles, pentru a ... (vezi toată discuția)
Tva intracomunitar ro - de cosminsb cosminsb Buna ziua, Doresc sa stiu daca firma A (Romania, platitoare TVA) emite factura pentru firma B (Germania, platioare TVA), se trece TVA pe factura? Factura se ... (vezi toată discuția)