Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ROVIGNETA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ROVIGNETA

BUNA ZIUA!in 2012 am cumparat o masina din alt judet.... nu am radiat-o...in comuna ce locuiesc trece 1DN unde e nevoie de rovigneta si am fost prinsa de acel dispozitiv...logic,amenda a plecat la vechiul proprietar...dumnealui a fost chemat la judecatorie ptr a demonstra ca a vandut masina...Ce se va intampla cu mine?eu stiam ca daca domiciliezi in loc. pe unde trece DN pe acel segment nu esti obligat sa scoti rovigneta... cred ca singura vina e ca nu am radiat-o desi politia m-a tot oprit dar fara a/mi spune nimic legat de radiere..DATI..MI un raspuns va rog ...am sanse sa scap de amenda?mii de multumiri...:(
Tariful de utilizare nu se aplică pentru sectoarele de drumuri naţionale aflate în interiorul reşedinţelor de judeţe şi al municipiilor, între indicatoarele rutiere de intrare/ieşire în/din acestea, deci nu are nicio legatura faptul ca lociti intr-o localitate prin care trece DN, atata timp cat acea localitate nu este municipiu sau resedinta de judet