Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Executare silita - proprietar decedat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Executare silita - proprietar decedat

Daca proprietarul apartamentului a decedat,iar succesiunea nu este facuta ,asociatia de proprietari poate executa silit cu o actiune in numele decedatului?Astept raspuns.Va multumesc anticipat!
legea spune ca nu se poate. Trebuie facuta o actiune impotriva succesibililor, pentru a-i obliga sa deschida succesiunea sau pt a se stabili calitatea acestora de mostenitori si ulterior sa obtineti titlu executoriu impotriva lor si sa ii executati silit.
In situatia mentionata asociatia de proprietari nu are pe cine executa silit
Asociatia sa introduca privilegiu imobiliar in temeiul disp art 51 din L nr 230/2007
Daca mostenitorii defunctului proprietar accepta dezbaterea masei succesorale,atunci asociatia de proprietari poate continua procedura de recuperare debit impotriva mostenitorilor proprietarului
Este importanta si data decesului.Creditorii pot solicita in instanta deschiderea procedurii succesorale.Notati privilegiul intrucat aceasta operatiune se poate face oricand si inarmati-va cu rabdare, multa rabdare, un astfel de proces dureaza cca. 2 ani.
avvalentina, utilizator