Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutor!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutor!

am si eu o intrebare daca parinti unei fete minore (care a trecut de 17 ani (ea),17 ani si 5 luni si el 23 de ani si 3 luni) ...... se duc la politie .... sa-l bage pe baiat la corupere de minori sau abuz .... are ce sa-i faca fara acordul ei ??? daca ea pleaca de acasa cu el ii poate face ceva lui politia??? astept raspunsuri.multumesc....
Codul penal:

Seductia

Art. 199
Fapta aceluia care, prin promisiuni de casatorie, determina o persoana de sex feminin mai mica de 18 ani de a avea cu el raport sexual, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

Coruptia sexuala

Art. 202
Actele cu caracter obscen savarsite asupra unui minor sau in prezenta unui minor se pedepsesc cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.
Cand actele prevazute in alin. 1 se savarsesc in cadrul familiei, pedeapsa este inchisoarea de la unu la 7 ani.
Daca faptele prevazute in alin. 1 si 2 au fost savarsite in scopul producerii de materiale pornografice, maximul special al pedepsei se majoreaza cu 2 ani.
Ademenirea unei persoane in vederea savarsirii de acte sexuale cu un minor de sex diferit sau de acelasi sex se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.

Dupa cum vedeti, in cazul in care fata isi da acordul, parintii nu prea au ce face...
:offtopic: Atentie, nu aveti voie sa deschideti mai multe topicuri cu acelasi subiect!
Topicul trebuie inchis. A primit raspuns in penal.