Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare proprietar auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare proprietar auto

Buna ziua,

In situatia in care doresc sa intrainez masina pe numele unui verisor astfel incat el sa devina noul proprietar, exista aceeasi procedura ca atunci cand vinzi autoturismul oricarei alte persoane (taxa timbru, RAR, reinmatriculare,etc,)?
Exista vreo metoda care sa ocoleasca plata taxei de timbru (ma gandesc la actul de donatie) si in acelasi timp eu sa fiu scutit de plata impozitului si a posibilelor amenzi?
Tine sa precizez ca locuim in orase diferite.

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Indiferent cui vinzi un bun tot vânzare se numeşte. Soluţi există.
Sunt 2 situatii distincte fie ramaneti proprietarul de drept al autoturismului ,fie il instrainati in conditiile legii ,va achitati obligatiile aferente si nu va revine obligatia achitarii eventualelor amenzi