Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... complicitate la furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

complicitate la furt calificat

buna seara.
acum doua luni de zile am cumparat niste bunuri de la o cunostinta, care ulterior s-au dovedit a fi furate. Am fost contactat de catre politie pentru o declaratie moment in care am si restituit bunurile respective. Astazi am fost iarasi chemat la politie sa mi se aduca la cunostinta ca trebuie sa merg la parchet pentru o intrevedere cu doamna procuror, drept pentru care am aflat si de faptul ca sunt invinuit de complicitate la furt.
Intrebarea mea este cum de am ajuns sa fiu acuzat de complicitate la furt in cazul in care eu am achizitionat bunurile respective nestiind de provieneinta lor reala?
Depinde de probele din dosarul de urmarire penala. Mergeti la parchet si vedeti despre ce este vorba, care sunt probele care vin in sprijinul invinuirii.
pentru faptul ce eu il cunosteam pe respectiv. Asa mi s-a spus de la procuratura, desi am precizat doamnei procuror ca nu am avut la cunostinta despre provienienta bunurilor si erau bunuri uzate
Pentru a fi complice este necesar ca dvs. sa fi ajutat sau sa fi facilitat in vreun fel savarsirea infractiunii. Sau in cazul in care ati promis faptuitorului ca veti cumpara, ascunde bunurile despre aveati cunostinta ca sunt sustrase. Simpla cunoastere a unei persoane care a savarsit o fapta penala nu va transforma in complice. Mergeti sa vedeti exact care sunt probele,