Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evaluarea personalului din sistemul sanitar pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evaluarea personalului din sistemul sanitar pe criterii de performanþã

buna ziua, la evaluarea personalului pe criterii de performanta in sistemul sanitar in cursul anului trecut o angajata a fost in concediu medical ultimele 3 luni din an fiind insarcinata, cum se face evaluarea poate primi calificativ maxim sau nu ? si a doua intrebare , daca angajatii sunt nemultumiti de acordarea calificativelor si fac contestatie ce face conducerea unitati in acest caz? va multumesc
Potrivit Ordinului nr. 1229/2011 al Ministerului Sanatatii privind aprobarea criteriilor de evaluare a performantelor profesionale individuale si a modelului fisei de evaluare a performantelor profesionale individuale, procedura de evaluare a performantelor profesionale individuale nu se aplica in urmatoarele situatii:
a) persoanelor angajate ca debutanti, pentru care evaluarea se face dupa expirarea perioadei corespunzatoare stagiului de debutant;
b) angajatilor al caror contract individual de munca este suspendat, potrivit legii, pentru care evaluarea se face la expirarea unui an de la reluarea activitatii;
c) angajatilor promovati intr-o alta functie de executie sau intr-o functie de conducere, precum si celor angajati din afara unitatii, pentru care momentul de evaluare se stabileste de conducerea fiecarei institutii publice;
d) angajatilor aflati in concediu platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la 2 ani, pentru care evaluarea se face la expirarea unui an de la data reluarii activitatii;
e) angajatilor care nu au prestat activitate in ultimele 12 luni, fiind in concediu medical sau in concediu fara plata, acordat potrivit legii, pentru care momentul evaluarii se stabileste de conducerea fiecarei institutii publice.

Art. 9. — (1) Contestatiile in legatura cu evaluarea performantei profesionale individuale se depun in termen de 5 zile de la comunicarea rezultatului evaluarii la compartimentul de resurse umane.
(2) Contestatiile se analizeaza de conducatorul ierarhic imediat superior, impreuna cu liderul sindicatului reprezentativ sau, dupa caz, cu reprezentantul salariatilor, din institutia publica.
(3) Rezultatul contestatiilor se comunica in termen de 5 zile de la depunerea acestora.