Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Borderou de achizitie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Borderou de achizitie

Care sunt impozitele ce trebuiesc platite de un SRL care achizitioneza produse pe baza borderoului de achizitie ?
Nu se plateste impozit pentru achizitiile efectuate pe baza de borderou de achizitie.
Borderoul de achizitie este un document justificativ de inregistrare in gestiune a bunurilor cumparate si de inregistrare in contabilitate a acestora.
Dar, pentru persoana fizica nu se considera venituri purtatoare de impozit care ar trebuie constituite prin stopaj la sursa si platite de societate?Nu stiu care este baza legala.
Multumesc.
Vreti sa spuneti ca SRL-ul achizitioneaza produse pe baza de borderou de achizitie si apoi le da salariatilor ca plata in natura ? sau care este de fapt realitatea economica ?
Persoana fizica realizeaza venituri care se supun impozitarii, iar SRL este obligat sa retina si sa vireze prin declaratia 112 aceste sume, impozit 16% si cass 5.5%.