Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cercetare accident rutier - stabilirea vinovatiei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cercetare accident rutier - stabilirea vinovatiei

Buna ziua,

In cazul unui accident rutier, in care unul din soferi a fost spitatlizat in urma accidentului, dar dupa externare nu s-a prezentat la politie pentru declararii, cum se stabileste vinovatul accidentului? Si in cat timp trebuie politia sa incheie cercetarea acestui accident? Mentionez ca celalalt sofer si pasagerii masinii lui au dat declaratii la politie. Victimele, vor fi informate de catre politie cand si cine a fost stabilit vinovat de producerea accidentului? Mentionz ca in acest caz cei doi soferi nu s-au contacta ulterior pentru a ajunge la o intelegere si locuiesc in judete indepartate. Dupa stabilirea vinovatului, in cat timp pot depune victimele plangere impotriva lui?
Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua ,
victimele pot depune plingere in doua luni de la data producerii accidentului ,pentru a fi in termenul precizat de lege apoi politia dupa ce va efectua cercetariile solicita fiecarui o declaratie ....astfel ca ,daca nu ati facut plingere in termen .....
bafta