Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie sau indemnizatie pentru nevazatori ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie sau indemnizatie pentru nevazatori ?

Va salut ! Pun aceasta intrebare pentru mama mea in varsta de 46 ani , care din nastere a avut glaucom la ochiul stang si a suferit 2 operatii fara succes, medicii recomandadu-i sa-l scoata, findca a imbolnavit si celalalt ochi de glaucom in proportie de 25% . Asi dori sa stiu daca poate obtine pensie (de handicap) sau indemnizatie de la stat , avand in vedere ca nu a lucrat niciodata cu carte de munca.
Si as mai dori sa stiu in caz ca poate obtine pensie daca va beneficia si de asigurare medicala, acesta fiind principalul motiv pt. a se putea opera .

Astept raspunsuri si imi cer scuze pt. mesajul atat de lung . Sanatate tuturor !
resad, utilizator