Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... greseli in titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

greseli in titlu de proprietate

arenda cca 100 hectare,in tarlaua x,parcela y sunt 2 proprietari cu acte in regula(adica,in tarlaua x,parcela 1,o persoana cu suprafata de 0.50 ha,si alta persoana in aceeasi tarla ,aceeasi parcela,are o suprafata de 0.70 ha,dar cu vecini diferiti nord,sud,est,vest),le dau arenda la amandoi. #-o
Exista vreo harta cumva unde as putea vedea delimitarile de tarlale,sau drumuri secundare sau altceva,etc.Cei de la primaria comunala nu sunt prea comunicativi(cu toate ca de la ei pleaca toate datele despre proprietar X-( )
Exista o harta sau mai bine zis o schita la primarie cu parcelele ce au fost retrocedate prin legea 18. In baza acestor planuri(harti) sau efectuat si fisele de punere in posesie si ulterior sau redactat titlurile de proprietate. Poate aveti noroc si gasiti si planul parcelar al tarlalei si atunci puteti trasa( cu ajutorul unui topograf) fiecare teren in parte.
da, de regula serviciul agricol detine harta zonei cu toate terenurile