avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere tva benzina
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere tva benzina

Buna ziua!

Pe firma am doua autoturisme unul care merg zi de zi si deduc 100% benzina si toate cheltuielile , ptr ca sunt administrator si il folosesc numai in interesul firmei( se poate vedea in foile de parcurs) , iar folosesc celalalt auto cand vin actionarii .
Pot deduce si pe celalalt tot 100% sau cel mult un autoturim?
ieri am fost la peco si mi-au spus ca imi vor da factura cu bf ca sa pot deduce tva ,e corect? punem benzina la cate 3-4 masini pe zi fiecare cate 50 lei deci vor fi 3-4 facturi pe zi a cate 50 lei fiecare .Se poate si asa ?
Da, daca bonurile sunt insotite de factura, atunci puteti deduce TVA fara nici o problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Normele la codul fiscal prin hg 84/2013, in mo 136/14.03.2013. Mariralu Mariralu Au fost publicate Normele la codul fiscal prin HG 84/2013, in MO 136/14.03.2013. O modificare foarte importanta, care intra in vigoare la data publicarii, ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile dupa 14 martie ludo ludo Buna ziua, Rog frumos o lamurire: Cum se va proceda, ca urmare H.G. nr.84/2013, dupa data de 14.03.2013 cu cheltuielile deductibile evidentiate pe un bon ... (vezi toată discuția)
Bonuri fiscale danaalex danaalex Am tot cautat pe internet discutii legate de regimul bonurilor fiscale. Am inteles vajeala cu bonurile de benzina, cele pana in 100 ron s.a.m.d Nu m-am ... (vezi toată discuția)