avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie apartament pe firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie apartament pe firma

patronii au cumparat un apartament pe firma, factura a fost emisa pe firma pe intreaga valoare dar plata s-a facut asa:
-avans pe numele patroanei, persoana fizica
-diferenta plata cu OP prin banca
cum inregistrez in contabilitate?
partea platita de patroana o cosider imprumut firma?
Ultima modificare: Luni, 8 Aprilie 2013
carmen01011958, moderator
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 14:12, 8 Aprilie 2013
Buna ziua,

In opinia mea, este cel mai bine sa considerati, asa cum ati si sugerat de altfel, suma respectiva imprumut de la asociat. Recomandarea mea este sa intocmiti si un contract de creditare intre societate si ascociat.
Inregistrarea in contabilitate a stingerii obligatiei achitate de catre asociat, ar trebui sa se faca prin nota contabila 404 = 455 cu suma respectiva.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot inchide soldul respectiv? iuli-ana iuli-ana in urma controlului avut ni s-a sugerat sa vindem barca pe care o detinem (era folosita de patron pt. protocol) problema mea este ca valoarea ei este de ... (vezi toată discuția)
Inreg.contabile ptr.imprumut Vilcu Gina Vilcu Gina buna ziua, va rog sa ma invete cineva: administratorul societatii a incheiat un contact de imprumut catre firma pe care o administreaza in suma de 90000 lei, ... (vezi toată discuția)
Plata catre persoana fizica tampau gabriela tampau gabriela SC a inregistrat in cursul anului 2013 in contul 461 imprumut catre asociat unic in suma de 120.000 lei .In februarie 2014 a cumparat de la o persoana fizica ... (vezi toată discuția)