Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie apartament pe firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie apartament pe firma

patronii au cumparat un apartament pe firma, factura a fost emisa pe firma pe intreaga valoare dar plata s-a facut asa:
-avans pe numele patroanei, persoana fizica
-diferenta plata cu OP prin banca
cum inregistrez in contabilitate?
partea platita de patroana o cosider imprumut firma?
carmen01011958, moderator
Buna ziua,

In opinia mea, este cel mai bine sa considerati, asa cum ati si sugerat de altfel, suma respectiva imprumut de la asociat. Recomandarea mea este sa intocmiti si un contract de creditare intre societate si ascociat.
Inregistrarea in contabilitate a stingerii obligatiei achitate de catre asociat, ar trebui sa se faca prin nota contabila 404 = 455 cu suma respectiva.

Numai bine