Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intampinare - in calitate de intervenient
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intampinare - in calitate de intervenient

Buna ziua,:sorry:

Tocmai am primit o citatie in care sunt chemat in instanta in calitate de intervenient, in proces cu o firma de asigurari casco - O.
Acum 2 ani am fost implicat intr-un accident auto, X-( eu eram la volanul masinii unui prieten care avea RCA iar masina cealalta implicata in accident avea casco, eu am fost gasit vinovat in urma investigatiilor, deci omu si-a reparat masina pe casco, iar acum casco incearca sa recupereze banii de la RCA.

In citatie mi se cere sa fac o intampinare cu 5 zile inainte de termenul de judecata, dar nu stiu exact ce tre sa contina acea intampinare, si cum se procedeaza pentru a solutiona acest aspect.

Prima oara am ignorat-o si am zis ca nu fac nimic si nu ma intereseaza sa se certe intre ei acolo... dar am stat mai bine si m-am gandit sa nu-mi fac eu probleme pe viitor si sa pun mana sa fac aceasta intampinare, din care am inteles ca daca o trimiti catre instanta nu mai ai alte obligatiuni si responsabilitati, e treaba lor cu se inteleg firmele de asigurari.:)

Intrebarea mea este ce tre sa contina aceasta intampinare si cum o depun catre instanta, postal sau o depun personal la judecatorie? :(

De ce acte am nevoie sa le atasez intampinarii si daca o pot redacta personal, sau trebuie sa ma adresez unui avocat/mediator ? Pentru ca sincer nu as vrea si nici nu imi permit momentan sa platesc un avocat sau mediator sa imi intocmeasca aceasta intampinare... #-o

Va multumesc mult,

O zi frumoasa in continuare sa aveti...

PF
Intampinarea o intocmiti prin detalierea succesiunii de evenimente care a generat evenimentul rutier
Intampinarea o puteti adresa instantei cu minimum 5 zile inante de termen,pentru ca instanta sa aiba timpul faptic sa studieze documentele la dosar
Intampinarea poate fi depusa personal la arhiva instantei pe rolul careia se afla cauza,sau o puteti comunica postal
Este de preferat sa redactati documentul in 2 exemplare,in situatia in care depuneti la arhiva solicitati inregistrare,daca comunicati postal -cu mandat de confirmare
PetruF a scris:

Prima oara am ignorat-o si am zis ca nu fac nimic si nu ma intereseaza sa se certe intre ei acolo... dar am stat mai bine si m-am gandit sa nu-mi fac eu probleme pe viitor si sa pun mana sa fac aceasta intampinare, din care am inteles ca daca o trimiti catre instanta nu mai ai alte obligatiuni si responsabilitati, e treaba lor cu se inteleg firmele de asigurari.:)

Nu e bine sa o ignorati!

Sunteti chemat ca intervenient fortat in acest caz, ca o masura de prevedere din partea societatilor. Daca cumva asigurarea nu acopera cuantumul reparatiilor facute, atunci, fiind chemat ca intervenient in cauza sentinta pronuntata va este opozabila si, pentru diferenta de bani ce nu este acoperita de asigurare se pot indrepta impotriva dvs. pentru a fi recuperata.

PetruF a scris:

Intrebarea mea este ce tre sa contina aceasta intampinare si cum o depun catre instanta, postal sau o depun personal la judecatorie? :(

Puteti sa o depuneti si prin posta, dar si personal la registratura instantei respective.

PetruF a scris:

De ce acte am nevoie sa le atasez intampinarii si daca o pot redacta personal, sau trebuie sa ma adresez unui avocat/mediator ? Pentru ca sincer nu as vrea si nici nu imi permit momentan sa platesc un avocat sau mediator sa imi intocmeasca aceasta intampinare... #-o

In cazul dvs. nu aveti ce sa faceti cu un mediator. Mediatorul nu redacteaza intampinari si nu are ce face in instanta!

Ar fi bine un avocat sa consultati.
Macar pentru redactarea intampinarii; pare simplu la prima vedere ... dar, nu este asa!

Mediatorul este una si avocatul este alta, nu au nicio legatura unul cu altul si unul nu il poate suplini pe celalalt.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Multumesc pentru raspunsuri,

Cu siguranta nu imi permit sa fac asta cu un avocat, ma voi interesa cat ma va costa iar daca va fii o suma mare cu siguranta risc sa o las asa pentru ca am alte prioritati cu veniturile mele.

Ei in viata lor nu vor vedea un ban de la mine, de aceea se numesc asigurari auto, imi e greu sa cred ca voi fii nevoit sa platesc vre-un ban, de ce mai am asigurare? daca nu platesc daunele... in fine pe acest subiect sunt multe pareri.

Nu m-am lamurit exact ce acte trebuie sa anexez intampinarii, banuiesc ca copie dupa polita RCA de atunci, copie dupa talon, si buletin, altceva ce as mai putea adauga ? Atat presupun.

Imi poate spune cineva cat ma poate costa o intampinare redactata de un avocat? o suma aproximativa nu vreau ceva concret pentru ca stiu ca difera de la un birou la altul.

Va multumesc inca odata pentru raspunsuri...

PF
PetruF a scris:

Nu m-am lamurit exact ce acte trebuie sa anexez intampinarii, banuiesc ca copie dupa polita RCA de atunci, copie dupa talon, si buletin, altceva ce as mai putea adauga ? Atat presupun.

Pentru inceput sunt suficiente; probabil ca daca vor mai fi necesare si alte acte, o sa vi se comunice.

PetruF a scris:

Ei in viata lor nu vor vedea un ban de la mine, de aceea se numesc asigurari auto, imi e greu sa cred ca voi fii nevoit sa platesc vre-un ban, de ce mai am asigurare?

Eu zic sa nu fiti asa de sigur!
Oare sunteti sigur ca suma asigurata prin polita de asigurare este suficient de mare... oare pentru repararea daunelor nu a fost necesara o suma mai mare?
Adevarat: sunt multe discutii pe tema asta... dar, v-ati pus problema ca daca ignorati calitatea pe care o aveti in proces nu are cine sa faca discutiile in favoarea dvs.!!!

PetruF a scris:

Imi poate spune cineva cat ma poate costa o intampinare redactata de un avocat? o suma aproximativa nu vreau ceva concret pentru ca stiu ca difera de la un birou la altul.

Nu cred ca daca veti consulta in mod direct un avocat, o sa va sperie asa de tare onorariul perceput pentru redactarea unei intampinari.

Regulamentul forumului nu permite comunicarea de astfel de sume, in al 2-lea rand, onorariul este confidential intotdeauna; in al 3-lea rand, veti fi surprins sa constatati ca exista diferente de onorariu de la avocat la avocat atat de mari incat nici nu v-ati fi imaginat.

Cea mai buna solutie este abordarea directa a problemei dvs. cu un avocat. Oricum cheltuielile cu avocatul le veti recupera in instanta intrand la cheltuielile judiciare si pe care aveti dreptul sa le solicitati instantei.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Multumesc, voi consulta un avocat... :)